Kolejne nowości z ustawy o działalności leczniczej dotyczą szpitali akademickich i instytutów badawczych. Zaczniemy od tych pierwszych.
Jest rozstrzygnięcie
Zatrudnianie nauczycieli akademickich przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych w szpitalach klinicznych przysparzało wielu wątpliwości ze względu na problem ze ścisłym rozgraniczeniem obowiązków wykonywanych na rzecz uczelni od zadań realizowanych na polecenie szpitala.
Przyczyną tych kłopotów były art. 112 i 130 ustawy z 27 lipca 2005 Prawo o szkolnictwie wyższym (DzU nr 164, poz. 1365 ze zm.).
Według tych przepisów nauczyciele akademiccy uczestniczą w sprawowaniu opieki zdrowotnej, wykonując m.in. zadania dydaktyczne i badawcze związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w szpitalach klinicznych lub oddziałach innych zakładów opieki zdrowotnej udostępnionych tym uczelniom.
Udzielanie świadczeń zdrowotnych jest przy tym możliwe jedynie na podstawie odrębnej umowy zawartej ze szpitalem klinicznym lub inną jednostką. Najistotniejsze jest jednak to, że obowiązki medyczne nauczyciela akademickiego, czyli zapewnienie ciągłej opieki nad pacjentami, wchodziły dotychczas w zakres jego czasu pracy oprócz realizacji zadań dydaktycznych, naukowych i organizacyjnych.