Reguluje to nowela rozporządzenia w sprawie specjalizacji lekarzy i lekarzy dentystów, która wchodzi w życie 5 stycznia. Nowe przepisy skracają czas odbywania obowiązkowego szkolenia dla lekarzy w niektórych dziedzinach medycyny. W związku z tym lekarze specjalizujący się w chirurgii stomatologicznej, ortodoncji czy protetyce stomatologicznej będą kształcili się przez trzy lata. Do tej pory przepisy nakładały na nich obowiązek nauki specjalizacyjnej przez minimum cztery lata.
Ponadto skróci się czas kształcenia dla dentystów, którzy mają już specjalizację I lub II stopnia i chcą zrobić kolejną. Muszą na to poświęcić tylko dwa lata, podczas gdy do tej pory uczyli się na drugiej specjalizacji minimum trzy lata.
Co więcej, znowelizowane przepisy skracają okres kształcenia specjalizacyjnego w dziedzinie chirurgii szczękowo-twarzowej z sześciu do pięciu lat. Jeśli natomiast medyk ma już skończoną specjalizację I stopnia w innej dziedzinie medycyny i zechce być specjalistą w zakresie chirurgii szczękowo-twarzowej, to nie będzie musiał przechodzić pięcioletniej specjalizacji. Tytuł specjalisty w tej dziedzinie dostanie, gdy zrobi kurs przez trzy lata.
Podstawa prawna: nowela rozporządzenia ministra zdrowia z 8 grudnia 2011 r. DzU nr 274, poz. 1627
Czytaj także w serwisie: