Bezpłatne USG Doppler kończyn dolnych

W ramach rozpoczynającej się w kwietniu pierwszej ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „Żylaki? Przeciwdziałaj!", w czterech miastach Polski wykonywane będą bezpłatne badaniach USG Doppler kończyn dolnych

Publikacja: 28.03.2013 14:40

Patronat merytoryczny nad przedsięwzięciem objęła Klinika Chirurgii Ogólnej i Naczyń Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Celem akcji jest zwiększenie świadomości Polaków na temat chorób żył, sposobów ich leczenia i profilaktyki

– Z moich doświadczeń jako chirurga naczyniowego i angiologa wynika, że coraz więcej osób odczuwa dolegliwości z powodu przewlekłej niewydolności żylnej. Można szacować, że około 40–60 proc. kobiet i 15 – 30 proc. mężczyzn w Polsce cierpi na żylaki lub ich powikłania. Współczesny tryb życia sprawia, że pierwsze, niepokojące objawy chorobowe występują już nawet u młodych, niespełna 30-letnich osób. Pomimo, że postęp w leczeniu chorób żył w ostatnich latach jest znaczny, nadal najważniejsza jest wczesna reakcja na pojawiające się objawy i zapobieganie rozwojowi schorzenia – mówi prof. Grzegorz Oszkinis kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyń Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

W ramach akcji eksperci wyjaśniać będą jak radzić sobie oraz skutecznie zapobiegać żylakom i przewlekłej niewydolności żylnej. Osoby po 30-tym roku życia będą mogły wziąć udział w bezpłatnych badaniach USG Doppler kończyn dolnych. Badanie jest bezbolesne, nieinwazyjne i trwa 15 minut. Wynik jest dostępny od razu i zawiera opis dokonany przez lekarza.

Diagnostyka odbywać się będzie w mobilnym centrum zaaranżowanym na gabinety lekarskie. Wcześniejsza rejestracja nie jest wymagana.

Darmowe badania w każdym z czterech miast przeprowadzane będą w godzinach 10–18.

W Poznaniu wykonywane będą od 3 do 8 kwietnia w Centrum Handlowym M1, Wrocławiu od 12 do 16 kwietnia w Parku Handlowym Bielany, Katowicach w terminie 18-22 kwietnia w Silesia City Center oraz w Warszawie od 24 do 30 kwietnia w Parku Handlowym Targówek.

Dopełnieniem akcji jest portal informacyjny: www.zylakiprzeciwdzialaj.pl, za pośrednictwem którego będzie można  m.in. zapoznać się z objawami chorobowymi, sposobami diagnozowania, leczenia i zapobiegania powstawania żylaków.

Patronat merytoryczny nad przedsięwzięciem objęła Klinika Chirurgii Ogólnej i Naczyń Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Celem akcji jest zwiększenie świadomości Polaków na temat chorób żył, sposobów ich leczenia i profilaktyki

Pozostało jeszcze 87% artykułu
Ochrona zdrowia
Szpital w Nysie z długiem po powodzi. Dlaczego NFZ żąda zwrotu pieniędzy?
Ochrona zdrowia
Choroby rzadkie i zdrowie kobiet w nowym programie prac unijnej komisji zdrowia
Ochrona zdrowia
„Zero tolerancji” dla agresywnych pacjentów. Szpitale oczekują zmian prawnych
Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego