Już za dwa lata w państwach członkowskich Unii Europejskiej zacznie obowiązywać nowela dyrektywy 2005/36/WE w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych. Kampanię informacyjną o zmianie przepisów prowadzi już Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych. Na swojej stronie internetowej zamieściła instrukcję o tym, jak pracownicy powinni się przygotować do uzyskania europejskiej legitymacji zawodowej.

Ta ma umożliwić większą mobilność na terenie państw UE pracownikom medycznym i wykonującym zawody regulowane. Pomoże też sprawniej uznawać kwalifikacje zawodowe.

Europejska legitymacja zawodowa ma być certyfikatem elektronicznym. Aby go uzyskać, pracownik wyjeżdżający za granicę będzie musiał złożyć dokumenty w swoim kraju, w organie za to odpowiedzialnym. Urząd zamieści je później w specjalnym repozytorium w systemie IMI. Dzięki temu dokumenty zainteresowanego będą widoczne w organie państwa przyjmującego.

Na podstawie dokumentów urząd w państwie wysyłającym stworzy projekt legitymacji. Ten również ma być dostępny dla państwa przyjmującego. Porówna ono dokumenty ze swoimi wymaganiami i podejmie decyzję, czy do uznania kwalifikacji zainteresowanego jest to wystarczające. Jeśli decyzja będzie pozytywna, to urząd państwa przyjmującego zatwierdzi legitymację. Jeśli jednak stwierdzi, że pracownik powinien w drugim kraju przejść staż lub test, zatwierdzi legitymację dopiero, gdy zainteresowany spełni warunki.

Specjaliści starający się o uznanie muszą wykazać się znajomością języków obcych wymaganą przez kraj przyjmujący.