Badacze z Politechniki Federalnej w Zurychu (ETH) opracowali technologię wytwarzania wyjątkowo cienkich, elastycznych elementów elektronicznych. Osiągnięciem, które może zrewolucjonizować urządzenia diagnostyczne i gadżety przyszłości – pochwalili się badacze na łamach magazynu „Nature Communications".
– Elementy cienkowarstwowej elektroniki mogą być stosowane na różnych powierzchniach i w każdym przypadku będą doskonale dopasowane – przekonuje Niko Münzenrieder, członek zespołu, który wynalazł tę technologię.
Podczas jednego z eksperymentów naukowiec zanurzał liść popularnej rośliny domowej w cieczy zawierającej kawałki błyszczącej membrany i pęsetą nakładał na liść jeden z kawałków elektroniki. Po wysuszeniu ten element trzymał się solidnie na liściu, jakby był przyklejony prawdziwym klejem.
Kombinezon na skoczni
Wynalazek przechodzi obecnie próby w Laboratorium Elektroniki szwajcarskiej uczelni, kierowanym przez prof. Gerharda Tröstera. Naukowcy badają różne warianty elastycznych elementów elektronicznych. Są wśród nich tranzystory i czujniki.
Laboratorium profesora Tröstera zasłynęło już z nietypowych zastosowań elektroniki. Na przykład badacze opracowali tkaniny zrobione z elementów elektronicznych. Były one wykorzystywane do monitorowania funkcjonowania organizmu ludzkiego. W ramach eksperymentów takie ubrania z czujnikami nosiła szwajcarska gwiazda skoków narciarskich – Simon Ammann. Badacze prowadzą dalsze eksperymenty z czujnikami monitorującymi funkcje organizmu, wplatanymi w bieliznę lub przyklejanymi do skóry.