Pierwszym modelem, gdzie otwarte oprogramowanie będzie mogło zastąpić Androida, będzie Galaxy Nexus Samsunga. Do sprzedaży trafi w lutym. W przyszłym tygodniu zostanie po raz pierwszy zaprezentowany  na wystawie elektroniki CES w Las Vegas.

Rozwój  otwartego systemu Ubuntu sponsoruje londyńska firma Canonical Ltd. oraz Ubuntu Foundation.  Mark Shuttleworth – założyciel  obu – prowadzi rozmowy z producentami o wyposażaniu ich smartfonów w system Ubuntu.

– To niesamowite, że jesteśmy w punkcie, gdy moc obliczeniowa telefonu pokrywa się z możliwością przetwarzania popularnych laptopów – powiedział Shuttleworth sieci BBC. –  Po raz pierwszy w historii mamy pełną platformę peceta dostępną  w smartfonie.  Jestem  pewny, że w ciągu  najbliższych lat Apple i Microsoft zrobią to samo.

Firma Canonical co pół roku uaktualnia system Ubuntu. W tworzeniu  wolnego oprogramowania pomagają tysiące ochotników na całym świecie. Szacuje się, że system ten zainstalowany jest w 20 mln komputerów. Są to z reguły starsze  maszyny, ponieważ  Ubuntu ma  mniejsze wymagania sprzętowe niż Windows. Ma jeszcze jedną zaletę – jest odporny na wirusy.

Firma zarabia na wsparciu i szkoleniach.  Chce także wziąć udział w sprzedaży telefonów oferowanych przez producentów, którzy zaakceptują ten system operacyjny.

Najnowsza wersja systemu operacyjnego Ubuntu opracowana została specjalnie dla obecnej generacji smartfonów pracujących pod kontrolą systemu Android. Oba systemy łączy wspólne jądro Linuksa. Oznacza to, że Ubuntu może wykorzystać istniejące sterowniki do kontroli  urządzeń.

Dostępnych jest już 45 tys. aplikacji dla tego systemu – choć z kilkoma wyjątkami, takimi jak Adobe Photoshop czy pakiet Office. Są  jednak alternatywy  dla brakujących aplikacji.  Niebawem producentom oprogramowania udostępnione zostaną kody źródłowe, które pozwolą przystosować aplikacje  przeznaczone na Androida do nowego systemu operacyjnego.

– To imponujący ruch ze strony Ubuntu, ale nie sądzę, aby było to sprytne posunięcie – powiedział Chris Green, analityk technologiczny w Davies Murphy Group Europe. – Dotychczas  nikt nie był w stanie tego dokonać. Microsoft próbował czegoś, co wyglądało  jak zwykłe Okienka na telefonie komórkowym, i musiał zrezygnować i opracować osobny system dla telefonu.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ