Pierwszym modelem, gdzie otwarte oprogramowanie będzie mogło zastąpić Androida, będzie Galaxy Nexus Samsunga. Do sprzedaży trafi w lutym. W przyszłym tygodniu zostanie po raz pierwszy zaprezentowany na wystawie elektroniki CES w Las Vegas.
Rozwój otwartego systemu Ubuntu sponsoruje londyńska firma Canonical Ltd. oraz Ubuntu Foundation. Mark Shuttleworth – założyciel obu – prowadzi rozmowy z producentami o wyposażaniu ich smartfonów w system Ubuntu.
– To niesamowite, że jesteśmy w punkcie, gdy moc obliczeniowa telefonu pokrywa się z możliwością przetwarzania popularnych laptopów – powiedział Shuttleworth sieci BBC. – Po raz pierwszy w historii mamy pełną platformę peceta dostępną w smartfonie. Jestem pewny, że w ciągu najbliższych lat Apple i Microsoft zrobią to samo.
Firma Canonical co pół roku uaktualnia system Ubuntu. W tworzeniu wolnego oprogramowania pomagają tysiące ochotników na całym świecie. Szacuje się, że system ten zainstalowany jest w 20 mln komputerów. Są to z reguły starsze maszyny, ponieważ Ubuntu ma mniejsze wymagania sprzętowe niż Windows. Ma jeszcze jedną zaletę – jest odporny na wirusy.