AGH podpisała umowę z przedsiębiorstwami CAT Traffic, Kapsch Telematic Services, Kistler Eastern Europe i TRAX elektronik. Firmy te od 2014 r. tworzą z uczelnią Zespół ds. Administracyjnych Systemów WIM (Weigh-In-Motion).

Systemy WIM mogą w przyszłości przyczynić się do poprawy stanu infrastruktury drogowej i bezpieczeństwa na drogach. Systemy te umożliwiłyby kontrolę masy pojazdów, które jeżdżą po drogach. Obecnie taka kontrola jest prowadzona przez inspektorów transportu drogowego, ale jest ona wyrywkowa, dotyczy niewielkiego odsetka pojazdów. Wprowadzenie systemów WIM pozwoliłoby zaoszczędzić miliony złotych, przeznaczanych na naprawę odcinków zniszczonych przez najcięższe samochody.

Od ponad dekady na świecie prowadzone są prace nad technologią ważenie pojazdów w ruchu i prawnej kontroli masy pojazdów. Nikomu, poza Czechami, do tej pory się to nie udało; Polska, jako drugi kraj na świecie, ma szansę używać systemów WIM do egzekwowania przepisów. Prace naukowe i techniczne nad systemami WIM trwają w AGH od ponad dziesięciu lat.

—pap, Nauka w Polsce