Chodzi o skorygowanie stanowiska Ministerstwa Finansów i uchylenie wadliwej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącej opodatkowania branży hotelarskiej.
W 2018 r. wprowadzono w Polsce podatek minimalny od przychodów z budynków. Po modyfikacji w 2019 r. objął on wszystkie nieruchomości – budynki podatnika, które są oddane w najem lub dzierżawę.
Zgodnie z interpretacją Krajowej Administracji Skarbowej podatek minimalny obciąża branżę hotelarską, co zdaniem Lewiatana, jest niezgodne z intencją ustawy.
Zdaniem Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan gość hotelowy nie jest najemcą, usługa noclegowa to nie dzierżawa powierzchni, a opłata za nocleg to nie czynsz. Hotel nie jest budynkiem na wynajem tylko obiektem oferującym kompleksowe usługi wypoczynkowo-rekreacyjne. Podatkowi nie powinien więc podlegać pokój hotelowy, ponieważ nie jest odrębnym środkiem trwałym.
Pierwotnie podatek minimalny dotyczył przychodów z tytułu własności środka trwałego położonego na terytorium Polski, sklasyfikowanego jako centrum handlowe, dom towarowy, samodzielny sklep i butik, pozostały budynek handlowo-usługowy oraz budynek biurowy, którego wartość początkowa przekracza 10 mln zł. Wysokość podatku wynosiła 0,035% podstawy opodatkowania, czyli kwoty stanowiącej wartość budynku pomniejszonej o 10 mln zł. W 2019 r. po uwzględnieniu zastrzeżeń Komisji Europejskiej podatek minimalny został zmodyfikowany w taki sposób, że objął wszystkie nieruchomości – budynki podatnika, które są oddane w najem lub dzierżawę.