W meksykańskim mieście Cancun na wybrzeżu Morza Karaibskiego ma powstać futurystyczna dzielnica mieszkaniowa dla 130 tys. obywateli, naszpikowana nowymi technologiami i w większej części pokryta bujną zielenią. Na 557 ha zamiast planowanego wcześniej zagłębia sklepów powstanie pierwsze na świecie Smart Forest City – miasto łączące ideały bycia miastem smart z koncepcjami ekologicznych miast lasów (forest cities).
Większość planowanego miasta do 2030 r. mają zająć tereny zielone: lasy, parki, ogrody i ogródki. Roślinność miałaby znajdować się na niemal wszystkich dachach i fasadach budynków. Architekci i botanicy planują zasadzenie rekordowej liczby 7,5 mln roślin należących do kilkuset gatunków, w tym ponad 260 tys. drzew.
– Bardzo chcemy, aby na każdego mieszkańca przypadały minimum dwa drzewa. Tworzymy pierwsze tego typu miasto w XXI wieku. Będzie to laboratorium nowych projektów technologicznych oraz wzór dbania o jakość środowiska naturalnego – mówi Stefano Boeri, włoski architekt, twórca koncepcji, który wcześniej zasłynął rozplanowaniem Liuzhiu Forest City w południowych Chinach.
Ambicją architektów odpowiedzialnych za Smart Forest City w Cancun jest zapewnienie temu miastu w mieście pełnej samowystarczalności energetycznej, a także – o ile to możliwe – żywnościowej. Zostanie ono otoczone pierścieniem paneli słonecznych mających dostarczać energię. Pola uprawne nawadnianie będą kanałami podziemnymi połączonymi z morzem, co da dobre nawodnienie i poprawi jakość gleby.
Woda traktowana jest w tym planie jako kapitał miasta. Ma być gromadzona w wielkim zbiorniku retencyjnym, gdzie uruchomiona zostanie aparatura odsalająca. Ponadto meksykańskie miasto smart forest ma zostać wyposażone w awangardowy system transportu publicznego, który pozwoli mieszkańcom i gościom zostawić pojazdy takie jak samochód czy skuter na obrzeżach. W centrum człowiek ma poruszać się tylko i wyłącznie przy wykorzystaniu cichego transportu miejskiego, który będzie w pełni elektryczny i na wpół automatyczny. W nowej dzielnicy Cancun, zanurzonej w zieleni, powstaną siedziby organizacji zajmujących się zrównoważonym rozwojem, przyjazne dla naukowców z całego świata i studentów.