Reklama
Rozwiń

Opór przed zaostrzaniem norm dla okien

Deweloperzy i branża stolarki budowlanej chcą innej drogi dojścia do budynków o niemal zerowym zużyciu energii. A nowe regulacje, które ich zdaniem mogą doprowadzić do wzrostu cen materiałów budowlanych nawet o 30 proc., wchodzą w życie już od 2021 r.

Publikacja: 30.06.2020 21:00

Zakup okna dachowego mającego spełniać normy obowiązujące od 2021 roku zwrócić się może dopiero po 1

Zakup okna dachowego mającego spełniać normy obowiązujące od 2021 roku zwrócić się może dopiero po 100 latach

Foto: shutterstock, Daniel Jedzura

Mowa o nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Według niej wszystkie nowe inwestycje mieszkaniowe będą musiały spełniać restrykcyjne wymogi dotyczące oszczędności energii i izolacyjności ciepła.

W tym celu ustanowiony został wskaźnik EP, określający wartość maksymalnego rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Od 2021 r. ma on ulec podwyższeniu i wynosić do 65 kWh/mkw./rok dla budynków wielorodzinnych oraz do 70 kWh/mkw./rok dla budynków jednorodzinnych. Nowela to kolejny krok w dokręcaniu ekologicznej śruby mieszkaniówce – wartość współczynnika EP podnoszona jest bowiem etapami. To nie wszystko. Ustawodawca wprowadził też szczegółowe rozwiązania dotyczące tego, jak należy projektować nowe budynki, by spełniły nowe normy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Nieruchomości
Tyle sprzedający chcą za mieszkania z drugiej ręki
Nieruchomości
Nowy szef Speedwella w Polsce: wierzymy w rynek mieszkaniowy
Nieruchomości
Wakacje we własnym mieszkaniu w kurorcie
Nieruchomości
Ponad 27 mln euro dla spółki Echo Investment
Nieruchomości
Druga obniżka stóp. Będzie przełom na rynku mieszkań?