Opór przed zaostrzaniem norm dla okien

Deweloperzy i branża stolarki budowlanej chcą innej drogi dojścia do budynków o niemal zerowym zużyciu energii. A nowe regulacje, które ich zdaniem mogą doprowadzić do wzrostu cen materiałów budowlanych nawet o 30 proc., wchodzą w życie już od 2021 r.

Publikacja: 30.06.2020 21:00

Zakup okna dachowego mającego spełniać normy obowiązujące od 2021 roku zwrócić się może dopiero po 1

Zakup okna dachowego mającego spełniać normy obowiązujące od 2021 roku zwrócić się może dopiero po 100 latach

Foto: shutterstock, Daniel Jedzura

Mowa o nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Według niej wszystkie nowe inwestycje mieszkaniowe będą musiały spełniać restrykcyjne wymogi dotyczące oszczędności energii i izolacyjności ciepła.

W tym celu ustanowiony został wskaźnik EP, określający wartość maksymalnego rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną. Od 2021 r. ma on ulec podwyższeniu i wynosić do 65 kWh/mkw./rok dla budynków wielorodzinnych oraz do 70 kWh/mkw./rok dla budynków jednorodzinnych. Nowela to kolejny krok w dokręcaniu ekologicznej śruby mieszkaniówce – wartość współczynnika EP podnoszona jest bowiem etapami. To nie wszystko. Ustawodawca wprowadził też szczegółowe rozwiązania dotyczące tego, jak należy projektować nowe budynki, by spełniły nowe normy.

– Przepisy określają maksymalne współczynniki przenikania ciepła dla trzech przegród: okien, stropów i ścian. Zostały one ustalone na podstawie badań z 2011 r., tymczasem najnowsze opracowania wskazują, że dojście do norm, które ustalono dla inwestycji mających powstawać po styczniu 2021 r., będzie nieuzasadnienie kosztowne – mówi Konrad Płochocki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. – Zwrot z okna pionowego – przy uwzględnieniu energii, jaką budynek będzie zużywać na chłodzenie, grzanie czy biorąc pod uwagę zmienne ceny energii – nastąpi bowiem po 40 latach. W przypadku okna dachowego będzie to natomiast aż ponad 100 lat. To pokazuje, że nie ma sensu inwestować w ten kierunek.

Stąd też deweloperzy postulują, by w 2021 r. wiązała ich nowa, podwyższona wartość współczynnika EP, ale dojście do niej powinno zależeć już od konkretnego projektu i wykorzystania nowoczesnych zielonych technologii. – Jesteśmy w stanie osiągnąć nowe współczynniki łącznego zużycia energii przez budynek dużo taniej i dużo szybciej, inwestując choćby w panele fotowoltaiczne, rekuperację, odzysk ciepła z wody czy w wentylację higrosterowalną. Inwestycja w te technologie, za ten sam koszt, pozwoli wybudować budynek bardziej ekologiczny – deklaruje Konrad Płochocki.

Podobnego zdania jest Lech Kaniuk, prezes firmy SunRoof.

– Presja na deweloperów do budowania w drogich technologiach obiektów, które tylko zużywają mniej energii, nie ma takiego sensu jak kiedyś. Był to słuszny kierunek, gdy odnawialne źródła energii były drogie, a inne dostępne źródła były „nieczyste" – wskazuje. – Dzisiaj, wprowadzając takie regulacje i zmuszając deweloperów do wykorzystywania okien, drzwi itp. w technologiach, które mają na celu oszczędzanie energii, podnosi się tylko koszty inwestycji. Wprawdzie spełniają one normy, ale wciąż są to budynki pasywne, a nie aktywne. Nadal nie będą w stanie generować prądu – wskazuje Kaniuk.

Za zmianą rozporządzenia opowiadają się też sami producenci okien, którzy wskazują, że bez modyfikacji przepisów koszt materiałów budowlanych wzrośnie o 20–30 proc.

– Dalsze zaostrzanie parametrów izolacyjnych okien nie ma uzasadnienia ekonomicznego, ponieważ wzrost kosztów okien i drzwi nie zrównoważy zysków z oszczędności energii – uważa Jacek Siwiński, prezes Velux Polska. – Współczynniki powinny zostać na dobrym, akceptowalnym poziomie, np. takim jak obecnie, ale znacznie większą wagę w przepisach powinno przywiązywać się do efektywności energetycznej całego budynku. Byłoby to zdecydowanie prokonsumenckie podejście, gdyż z perspektywy Kowalskiego liczy się nie to, jakie parametry mają pojedyncze materiały budowlane, ale to, ile wyniosą rachunki za ogrzewanie.

Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu
Rynek nieruchomości
W mieszkaniówce przedwiośnie