Sejm uchwalił projekt wchodzący w skład rynkowej części pakietu mieszkaniowego. Jego autorem jest rząd. Chodzi o ustawę o rozliczaniu ceny lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości.

– Projekt zawiera narzędzia sprzyjające inwestowaniu i zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych z wykorzystaniem modelu współpracy między samorządami i inwestorami – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii.

– Dziś częstym wyzwaniem dla inwestorów jest uzyskanie dostępu do gruntów odpowiednich pod budowę osiedli mieszkaniowych. Chcemy uwolnić w tym celu tereny, które są w posiadaniu gmin. Oczywiście z korzyścią dla nich i ich mieszkańców. W zamian za zbycie gruntu inwestorowi gmina otrzyma określoną liczbę lokali – wyjaśnia wicepremier Gowin.

Czytaj także:

Nowe otwarcie Mieszkania plus rząd stawia na budownictwo społeczne, a nie deweloperów

Wprawdzie już dziś samorządy mogą przeznaczać swoje nieruchomości na cele inwestycyjne. Ale robią to niechętnie. Brakuje też szczegółowych rozwiązań.

Tymczasem według danych GUS w 2019 r. gminy dysponują ok. 28 tys. ha gruntów pod budownictwo, z czego ok. 45,3 proc. jest już uzbrojona i gotowa pod inwestycje.

Nowe przepisy przewidują, że najpierw rady gmin będą decydowały, czy chcą przeznaczyć swoje działki budowlane na sprzedaż w zamian za pulę mieszkań od inwestora. Jeżeli się na to zdecydują, określą podstawowe wymagania dla mieszkań z puli, tj. minimalną liczbę, rodzaj, standard oraz cenę w przeliczeniu na mkw. według średniego wskaźnika przeliczeniowego w rozumieniu ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania.

Samorządy będą zbywać grunty w przetargach. Mieszkania komunalne wybudowane przez deweloperów będą mogły być objęte dopłatami do czynszu na zasadach określonych w ustawie o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Ponadto najemcy mieszkań uzyskanych przez gminę w rozliczeniu będą mogli ubiegać się o dopłaty do czynszu w ramach programu „Mieszkanie na start".

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Etap legislacyjny: trafi do Senatu