Stanie się tak, jeśli Sejm uchwali nowelizację ustawy przekształceniowej z 29 lipca 2005 r. (DzU nr 175, poz 1459). Projekt przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Celem nowelizowanej obecnie ustawy było przyspieszenie procesu przekształceń. Nie spełniła ona jednak swego zadania. Przeszkodził temu szybki wzrost cen nieruchomości, który pociągnął za sobą zwyżkę opłat za przekształcenie.
Projektodawcy proponują teraz, aby na wniosek osoby ubiegającej się o przekształcenie opłaty te podlegały rozłożeniu na raty na czas nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 20 lat.
Dla dwóch kategorii wnioskodawców nowela wprowadzałaby obowiązkowe bonifikaty. Przysługiwałyby one w wysokości 85 proc. osobom, których dochód miesięczny na jednego członka rodziny nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej za ostatnie półrocze roku poprzedzającego rok złożenia wniosku.
Osobom fizycznym, które prawo wieczystego użytkowania uzyskały przed 5 grudnia 1990 r., oraz ich spadkobiercom przysługiwałaby bonifikata 50 proc. Data ta wiąże się z wejściem w życie znowelizowanej ustawy o gospodarce gruntami, która pozwoliła na sprzedaż gruntów Skarbu Państwa i gmin. Wcześniej, jak wskazywał Trybunał Konstytucyjny (sygn. K 8/98), osoby zamierzające taki grunt nabyć skazane były jedynie na użytkowanie wieczyste.
Prawo do opłaty obniżonej o 50 proc. mieliby także właściciele nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków.