Sklep internetowy, pracownia, galeria, warzywniak lub sklep spożywczy. Masz głowę pełną pomysłów i jeden z nich chcesz zrealizować. Dysponujesz mieszkaniem po dziadku lub wolnym garażem obok domu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten lokal stał się siedzibą twojej firmy, a garaż - osiedlowym sklepem.
Prawo budowlane zezwala na korzystanie z lokali, budynków oraz innych obiektów budowlanych zgodnie z ich przeznaczeniem. Mieszkanie powinno być wykorzystywane na cele mieszkaniowe, a garaż ma służyć do trzymania w nim samochodu. Ale to samo prawo budowlane przewiduje możliwość zmiany ich sposobu użytkowania. Mówi o tym art. 71 prawa budowlanego.
Przepis reguluje, że zmiana sposobu użytkowania polega na podjęciu bądź zaniechaniu w obiekcie budowlanym lub w jego części działalności zmieniającej warunki: bezpieczeństwa przeciwpożarowego, powodziowego, pracy, zdrowotne, higieniczno-sanitarne, ochrony środowiska bądź co do wielkości lub układu obciążeń.
Jak należy to rozumieć? - Jeżeli podejmujemy działalność, która nie ma wpływu na wymienione w przepisie warunki, nie potrzebne są żadne formalności budowlane. Natomiast gdy taki wpływ istnieje, niezbędne jest zgłoszenie - wyjaśniła Mariola Berdysz, dyrektor fundacji "Wszechnica budowlana".
Zmiana sposobu użytkowania może dotyczyć zarówno całości budynku, jak i jego części. Osoba, która się na nią zdecydowała, zgłasza to staroście i składa wymagane dokumenty. Są to: