Reklama
Rozwiń

Nadzór pozostanie w powiatach, kontroli będzie więcej

Inspektorzy nadzoru budowlanego będą nadal pracować w powiatach, a nie - jak zakładał rządowy projekt -w okręgach.

Aktualizacja: 12.05.2007 09:50 Publikacja: 12.05.2007 01:01

Senat zgodził się z propozycjami Rady Ministrów, ale w nocy z czwartku na piątek Sejm odrzucił jego poprawki mówiące o powstaniu okręgowych inspektoratów nadzoru budowlanego. Miały one zastąpić 378 inspektoratów powiatowych.

Za utrzymaniem obecnej struktury opowiadali się przedstawiciele samorządu. Dodajmy, że obecnie starostowie powołują inspektorów, a według propozycji rządowych miał to robić wojewódzki inspektor.

Nowelizacja prawa budowlanego kładzie nacisk na bezpieczeństwo obiektów. Wprowadza m.in. dodatkowe obowiązkowe kontrole obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 mkw. lub o powierzchni dachów co najmniej 1000 mkw. Zadbać o nie muszą właściciele i zarządcy.

Nowe przepisy dotyczą też samowoli budowlanej.

Osoby, które dopuściły się jej przed 11 lipca 2003 r. i chciały ją zalegalizować, nic za to nie zapłacą (Uwaga! Ta data jest ważna. Wówczas weszły w życie przepisy zmieniające zasady legalizacji i wprowadzające wysoką opłatę legalizacyjną). Muszą jednak spełnić kilka warunków.

Po pierwsze, mogą skorzystać z tej możliwości tylko do 1 stycznia 2008 r. Po drugie - przez pięć lat powinni użytkować budynek będący samowolą budowlaną. Z bezpłatnej legalizacji mogą skorzystać także osoby, które popełniły samowolę przed 11 lipca 2003 r., ale nigdy nie występowały o pozwolenie na użytkowanie obiektu ani też nie próbowały w inny sposób zalegalizować budynku wzniesionego z naruszeniem prawa. Teraz nowelizacja trafi na biurko prezydenta.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono