Hanna Krzyżosiak - Pracownia Projektowa Archipelag
– Dom jednorodzinny jest marzeniem wielu osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych. Podstawową zaletą mieszkania we własnym domu jest niewątpliwie większa swoboda i komfort życia. Przyszli inwestorzy powinni jednak pamiętać, że dom powinien odzwierciedlać ich rzeczywiste potrzeby – zbyt duży będzie niepotrzebnie obciążał rodzinny budżet, a zbyt mały nie spełni oczekiwań co do wygody (lub marzeń o wygodzie).
Częstym, zauważanym przez projektantów, błędem jest rezygnacja inwestorów z pomieszczeń gospodarczych, takich jak pralnia z suszarnią, spiżarnia czy dodatkowy schowek gospodarczy. Na etapie wyboru projektu warto zdać sobie sprawę, iż dom jednorodzinny ma też swoje wymagania wynikające z jego funkcji: trzeba będzie gdzieś schować narzędzia i sprzęty ogrodowe, a do salonu kąpielowego raczej nie wstawimy pralki i nie będziemy w nim suszyć prania. Należy też się zastanowić nad kształtem dachu, który wpływa bezpośrednio na wielkość powierzchni użytkowej poddasza oraz koszty realizacji – im bardziej skomplikowany dach, tym mniej miejsca, a więcej wydatków. Poza tym wszelkie balkony podnoszą koszty budowy i są tak naprawdę elementami dekoracyjnymi, z których rzadko się korzysta, mając taras i ogród.
Zawsze warto porozmawiać z architektem, który doradzi, z czego nie warto, a z czego można zrezygnować. Jeśli chodzi o ustalenie wstępnej wielkości przyszłego domu, można skorzystać z pomocy specjalnych programów w Internecie, które pomagają określić powierzchnię użytkową każdego pomieszczenia, podając końcową sumę ich wszystkich.
Tomasz Błeszyński - doradca rynku nieruchomości