Także wtedy, gdy członkiem wspólnoty jest gmina i to właśnie ona przekazuje opłaty. Niestety, nie wszystkie organy podatkowe tak uważają. Przykładowo Izba Skarbowa w Gdańsku w interpretacji z 22 stycznia 2008 r. (BI/423-0165/07) stwierdziła, że wpłaty na fundusz dokonane przez gminę są dla wspólnoty opodatkowanym przychodem. Czy to profiskalne podejście ma uzasadnienie w przepisach?
Gminy, które są członkami wspólnot mieszkaniowych, wnoszą na równi z innymi opłaty przeznaczane na tworzenie funduszy remontowych. Są one zwykle ustalane proporcjonalnie do wielkości lokali posiadanych przez poszczególnych właścicieli. Tak tworzone fundusze często nie wystarczają na remonty. Stąd wiele gmin decyduje się na dodatkowe dofinansowywanie wspólnot, których są członkami. Przekazują pieniądze na finansowanie konkretnych prac remontowych. Środki te trafiają na rachunki funduszy remontowych wspólnot i są przez nie wydatkowane wyłącznie na ustalony z gminą cel remontowy.
Wspólnoty mieszkaniowe są podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych. Nie od wszystkich jednak dochodów, bo niektóre są z podatku zwolnione. Art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT) mówi, że wolne od podatku są dochody wspólnot mieszkaniowych uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi – w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.
Aby zatem ustalić, jakie dochody objęte są zwolnieniem, trzeba określić znaczenie pojęć: dochody uzyskane z gospodarki mieszkaniowej i utrzymanie zasobów mieszkaniowych. Organy podatkowe definiując te pojęcia, odwołują się do przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Twierdzą, że w skład zasobów mieszkaniowych wchodzą takie pomieszczenia, jak piwnice, strychy, garaże, a także tzw. nieruchomość wspólna, czyli grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali (np. windy, klatki schodowe, chodniki przed budynkami mieszkalnymi, instalacje na terenach, na których znajdują się te budynki). Pojęcie zasobów mieszkaniowych nie obejmuje natomiast – zdaniem fiskusa – lokali użytkowych, które nie są wykorzystywane przez spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową na własne potrzeby, lecz oddane są w najem osobom trzecim. Potwierdza to m.in. pismo Ministerstwa Finansów z 22 grudnia 2006 r. (DD6-8213-438/WK/06/339/391) oraz interpretacja resortu z 7 marca 2008 r. (DD6/8213/11/ KWW/07/MB7/82).
Pojęcie gospodarki zasobami mieszkaniowymi określone zostało – zdaniem sądów administracyjnych – jako działania, których celem jest utrzymanie substancji pomieszczeń mieszkalnych w należytym stanie (tak np. NSA w wyroku z 18 stycznia 2000 r., III SA 120/99). Mając na uwadze wspomniane wcześniej wyjaśniania resortu finansów, przyjąć należy, że przychody (opłaty, czynsze) oraz sfinansowane z nich koszty związane z lokalami mieszkaniowymi i innymi pomieszczeniami są przychodami i kosztami gospodarki zasobami mieszkaniowymi.