Bardzo proszę o pomoc prawną w sprawie zasadności naliczania opłat czynszowych przez spółdzielnię mieszkaniową za okres: 1. przed datą uzyskania pozwolenia na użytkowanie budynku 2. przed datą protokolarnego przekazania lokalu użytkownikowi. Od kiedy powinienem opłacać czynsz za lokal mieszkalny i miejsce postojowe, jeśli: lokal przejąłem protokołem 6 stycznia 2000 r. i zanim w nim zamieszkałem, ponad rok wykańczałem go. Miejsce postojowe przejąłem zaś protokołem ponad pół roku później (6 lutego 2001 roku ze stwierdzeniem m.in.: „opłata za stanowisko obowiązuje od 15 marca 2000 r.”.
(Tadeusz K.)
Odpowiada Tomasz Milewski, Kancelaria Miller, Canfield, W. Babicki, A. Chełchowski i Wspólnicy sp.k.:
Przedstawiona sytuacja dotyczy okresu, w którym nie obowiązywała jeszcze ustawa z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 119, poz. 1116 ze zm.). Stąd konieczne jest dokonanie oceny powyższej sytuacji z punktu widzenia obowiązujących w tym czasie przepisów ustawy z 16 września 1982 roku – Prawo spółdzielcze. Kwestie praw do lokali w spółdzielniach mieszkaniowych oraz praw i obowiązków członków tych spółdzielni regulowały przepisy działu IV części I tytułu II powołanej ustawy.
Zgodnie z art. 208 § 1 prawa spółdzielczego członkowie spółdzielni obowiązani byli uczestniczyć w kosztach budowy, eksploatacji i utrzymania nieruchomości spółdzielczych, działalności społeczno-wychowawczej oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez wnoszenie wkładów mieszkaniowych lub budowlanych oraz uiszczanie innych opłat zgodnie z postanowieniami statutu. Obowiązek ten skonkretyzowany był w art. 218 § 3 prawa spółdzielczego w odniesieniu do prawa lokatorskiego oraz w art. 226 § 1 w odniesieniu do prawa własnościowego, przewidujących, że obowiązek określony w art. 208 § 1 prawa spółdzielczego członkowie wykonują poprzez wniesienie wkładu mieszkaniowego lub budowlanego oraz uiszczanie innych opłat związanych z używaniem lokalu. Sytuację miejsc postojowych regulował natomiast art. 226 § 1 w zw. z art. 239 i w zw. z art. 238 prawa spółdzielczego. Tym samym do miejsc postojowych w wielostanowiskowych lokalach garażowych znajdowały zastosowanie przepisy o spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu.