Różnice znajdziemy na pewno w maksymalnym okresie kredytowania, który w bankach spółdzielczych wynosi przeważnie 15 – 30 lat, a w komercyjnych nawet 50.
Dziś w Polsce działają trzy zrzeszenia banków spółdzielczych: Bank Polskiej Spółdzielczości, Spółdzielcza Grupa Bankowa, Mazowiecki Bank Regionalny. Jeden bank spółdzielczy – Krakowski Bank Spółdzielczy – działa niezależnie, współpracując z Bankiem Polskiej Spółdzielczości.
Kredyt mieszkaniowy może być przeznaczony między innymi na: budowę domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego w domu jednorodzinnym, nadbudowę i rozbudowę budynku mieszkalnego, przebudowę strychu, suszarni lub innego pomieszczenia na cele mieszkaniowe, remont, modernizację, renowację lokalu i budynku mieszkalnego, zakup mieszkania, budynku mieszkalnego, zakup działki budowlanej lub nabycie prawa do lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej. Z kredytu na cele mieszkaniowe mogą korzystać: osoby zatrudnione w ramach stosunku pracy, emeryci i renciści, osoby fizyczne uzyskujące dochody osobiste z działalności gospodarczej, osoby fizyczne uzyskujące dochody z wykonywania wolnego zawodu, rolnicy indywidualni.
Banki spółdzielcze udzielają głównie kredytów złotowych, oprocentowanych według zmiennej stopy procentowej. Niektóre banki stosują ofertę promocyjną. Przez pierwszy rok lub dwa lata kredyt oprocentowany jest według stopy stałej. Istnieje możliwość negocjacji stóp procentowych. Większość banków stosuje obniżone stopy procentowe dla klientów, którzy mają już rachunek w danym banku lub go założą. Oprocentowanie kredytu uzależnione jest także od wartości mieszkania czy domu, okresu kredytowania oraz udziału środków własnych. Prowizja za udzielenie kredytu wynosi od 0,5 proc. do 2 proc. Przeważnie jest to 1,5 proc. wartości kredytu, z tym że w większości banków niższa jest dla osób, które już są ich klientami.
Kwota kredytu uzależniona jest od: wartości mieszkania czy domu, zdolności kredytowej oraz zaangażowania środków własnych w realizowane przedsięwzięcie. Banki spółdzielcze wymagają minimum 10 – 20-procentowego wkładu własnego realizowanej inwestycji. W większości banków spłata kredytu może następować w ratach miesięcznych, kwartalnych lub półrocznych. Raty uzgadniane są z kredytobiorcą. Bank przeważnie nie pobiera prowizji i innych opłat za wcześniejszą spłatę całości lub części kredytu.