Odpowiada Tomasz Milewski, prawnik, Kancelaria Miller, Canfield, W. Babicki, A. Chełchowski i Wspólnicy sp.k.

– Kwestię wymagań technicznych, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane, reguluje rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU nr 75 z 2002 r., poz. 690, z późn. zm.). Zgodnie z § 132 powołanego rozporządzenia kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych. Zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia za niskie budynki uznaje się te o wysokości do 12 m włącznie nad poziomem terenu, a w odniesieniu do budynków mieszkalnych o wysokości do czterech kondygnacji nadziemnych włącznie. Tym samym instalowanie kominków w budynku czteropiętrowym (pięciokondygnacyjnym) narusza powołane rozporządzenie i jako takie musi być uznane za niedopuszczalne.Tym samym uznać należy stanowisko ekipy budowlanej co do zasady za prawidłowe, choć nienależycie uzasadnione.

Należy również pamiętać, że rozporządzenie w § 132 ust. 3 wprowadza szczegółowe wymagania w odniesieniu do pomieszczeń, w których kominki miałyby być instalowane. Zgodnie z tym przepisem pomieszczenie, w którym ma zostać zainstalowany kominek, powinno spełniać przewidziane w rozporządzeniu warunki. Po pierwsze, pomieszczenie takie powinno posiadać kubaturę wynikającą ze wskaźnika 4 m sześc./1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka, lecz nie mniejszej niż 30 m sześc. Po drugie, nie powinno być w nim zainstalowane jakiekolwiek urządzenie mechanicznej wentylacji wyciągowej. Po trzecie, w pomieszczeniu takim powinny być zainstalowane przewody kominowe zapewniające odpowiednią przepustowość i zaprojektowane oraz wykonane zgodnie z polskimi normami. Po czwarte, dopływ powietrza do kominka powinien uwzględniać parametry przewidziane w powołanym rozporządzeniu ministra infrastruktury.

Pamiętać należy również, że zgodnie z § 145 ust. 1 powołanego rozporządzenia kominki o wielkości otworu paleniskowego do 0,25 mkw. mogą być przyłączone wyłącznie do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego posiadającego co najmniej wymiary 0,14x0,14 m lub średnicę 0,15 m.