Odpowiada [b]Jacek W. Kulig [/b]- dyrektor techniczny Dryvit Systems

– Jeśli pasy są regularne, to możemy mieć do czynienia z kilkoma powodami takiego wyglądu elewacji. Po pierwsze: farby dostarczane w kolejnych dostawach do planowanych etapów malowania mogły różnić się nieznacznie kolorem. Nie jest to widoczne w trakcie malowania, a dopiero po wyschnięciu farby i zdemontowaniu rusztowania. Dlatego też warto używać farby pochodzącej z tej samej serii produkcyjnej czy dostawy i malować całą płaszczyznę na ścianie, aż do jej naturalnych granic.

Druga kwestia to rozcieńczanie farby w trakcie malowania – wtedy wyrób nie tylko traci swoje właściwości, ale przede wszystkim zmienia kolor. Wystarczy dolać do wiadra z farbą dwie szklanki wody, by farba zmieniła barwę na elewacji budynku (chociaż w pojemniku kolor wydaje się taki sam). Zdecydowana większość producentów nie zaleca dodawania czegokolwiek do dostarczanych farb, pod rygorem utraty gwarancji.

Inna możliwa przyczyna powstania takiej estetycznej wady związana jest z niewłaściwym planowaniem toku prac budowlanych. Prawidłowe nakładanie tynku na ścianie o dużej powierzchni odbywa się pasami ograniczonymi rozmiarami rusztowania, np. w kierunku od prawej do lewej strony. Dużym błędem po wykonaniu aplikacji na całej szerokości elewacji jest to, że nie przestawia się rusztowania z powrotem na początek ściany, czyli tam, gdzie nakładanie tynku zostało rozpoczęte (a więc tynk jest najstarszy, najbardziej wyschnięty i dojrzały), lecz wznawia malowanie od tego miejsca, gdzie prace tynkarskie zostały właśnie zakończone.

Wówczas farbę kładzie się na najświeższy tynk, często mokry i niedojrzały. A pomalowanie wilgotnej powierzchni tynku mineralnego prowadzi do powstawania np. wysoleń lub odbarwień (na skutek reakcji między pigmentami a związkami zawartymi w tynku). Także pod wpływem wysokiego pH tynku pigmenty w farbie tracą swoje właściwości, co może zaowocować częściową utratą barwy i powstaniem takich pasów jak w opisie czytelnika. I nie ma to związku z jakością produktu, bo nawet najlepsza farba nie będzie odporna, kiedy używa się jej niezgodnie z zaleceniami.Niestety, jedynym możliwym sposobem usunięcia tej usterki jest pomalowanie całej ściany od nowa, z przestrzeganiem właściwego, zaplanowanego porządku prowadzenia prac i z uwzględnieniem przerw technologicznych.