Mieszkania najbardziej potaniały na Wilanowie i w Ursusie

W ciągu ostatni 12 miesięcy najbardziej spadły ceny mieszkań w dzielnicach peryferyjnych Warszawy: w Ursusie, Rembertowie, na Białołęce, w Wawrze i na Tarchominie.

Publikacja: 02.02.2009 00:38

Największy spadek cenowy dotyczy mieszkań w blokach wybudowanych z wielkiej płyty, zwłaszcza w wieżowcach.

– Najtańsze są obecnie mieszkania na Pradze-Północ, Białołęce, Bielanach. Znacznie spadły także stawki lokali w kamienicach na Pradze-Południe.

Najmniej natomiast potaniały mieszkania w nowym budownictwie na Mokotowie, Ursynowie i Śródmieściu. Doskonała lokalizacja, nowoczesne osiedle, dodatkowe udogodnienia są w cenie – mówi Agnieszka Łękarska z firmy Kapica Nieruchomości.

Edyta Krakowiak z Warszawskiej Giełdy Lokali i Nieruchomości dodaje, że również na Pradze-Południe obniżki nie były duże. – Jednak w tej dzielnicy ceny tych mieszkań od lat kształtowały się na niskim poziomie i nie rosły w takim tempie jak gdzie indziej, a do centrum jest blisko – tłumaczy Krakowiak.

W ciągu całego roku 2008 średnia cena wywoławcza mieszkań na rynku wtórnym dla Warszawy spadła o 1,8 proc. – tak wynika z szacunków portalu Szybko.pl. Są jednak dzielnice, w których obniżki były znacznie głębsze. Największy, 18-proc. spadek w skali roku nastąpił w Wilanowie.

– Jest to skutek wysokiej podaży mieszkań w tej dzielnicy i drastycznego spadku popytu. Co więcej, może nie być to koniec obniżek. Wilanów jest nadal największym placem budowy w Warszawie, a popyt na mieszkania jest ograniczony na skutek utrudnionego dostępu do kredytów hipotecznych

– opowiada Marta Kosińska z portalu Szybko.pl.

Natomiast według portalu Oferty.net dzielnicą, w której doszło do największych spadków cen wywoławczych, okazał się Ursus – prawie o 9,8 proc. Kolejnymi dzielnicami, według Szybko.pl, w których spadki cen przewyższyły kilkakrotnie średnią, okazały się Białołęka

– 7,3 proc., Bródno – 6,2 proc. oraz Wawer – 5,1 proc.

– Wysokie procentowe spadki nastąpiły również w dzielnicach, w których poziom cen przewyższał znacznie średnią warszawską – np. o 8 proc. spadły stawki na Saskiej Kępie, a w Śródmieściu i na Mokotowie o około 4 proc. – wylicza Marta Kosińska.

Edyta Krakowiak zauważa, że najbardziej potaniały mieszkania o niskim standardzie, głównie te w zaniedbanych blokowiskach z wielkiej płyty, położone w znacznym oddaleniu od centrum, jak również i te z wyższej pułki, o dużym metrażu, których ceny zostały nadmiernie wywindowane i teraz wymagają korekty.

Pośrednicy i analitycy twierdzą, że ceny lokali będą dalej spadać we wszystkich dzielnicach. Największe – w tych oddalonych od centrum, w starej, zaniedbanej zabudowie, ale też i w tych lepszych dzielnicach, gdzie ceny zostały sztucznie nadmuchane.

[ramka][b]spadki cen mieszkań w ciągu 12 miesięcy w proc.[/b]

Bemowo -4,32

Białołęka -5,84

Bielany -3,49

Mokotów -2,43

Ochota -3,24

Praga-Południe -3,83

Praga-Północ -1,7

Rembertów -5,03

Śródmieście -3,09

Targówek -3,47

Ursus -9,78

Ursynów -1,79

Wawer -5,5

Wesoła -4,53

Wilanów -5,22

Włochy -3,51

Wola -3,27

Żoliborz + 0,39[/ramka]

Największy spadek cenowy dotyczy mieszkań w blokach wybudowanych z wielkiej płyty, zwłaszcza w wieżowcach.

– Najtańsze są obecnie mieszkania na Pradze-Północ, Białołęce, Bielanach. Znacznie spadły także stawki lokali w kamienicach na Pradze-Południe.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Nieruchomości
Wyprzedaż mieszkań komunalnych. Wykluczyć nadużycia
Nieruchomości
Rezydencja Zegrze po raz trzeci
Nieruchomości
Ghelamco pod presją, zwróć uwagę na ważne daty
Nieruchomości
W Białce Tatrzańskiej powstanie luksusowy aparthotel
Nieruchomości
Mieszkanie z drugiej ręki na wysoki połysk. Warto kupić?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku