Dzięki zmianom uwzględnionym w uchwalonej przez Sejm nowelizacji [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=183262]prawa budowlanego[/link] łatwiej będzie rozpocząć i zakończyć inwestycję w nową nieruchomość.
Nowe przepisy dotyczą głównie tych inwestycji, które nie wpływają znacząco na środowisko i obszary objęte ochroną. Według nowych zasad już nie będziemy musieli się starać o uzyskanie pozwolenia na budowę. Żeby rozpocząć inwestycję, trzeba złożyć wniosek o jej rejestrację. Do wniosku trzeba będzie dołączyć komplet niezbędnych dokumentów, na zapoznanie się z którymi urzędnicy starostwa powiatowego będą mieli 30 dni. Jeśli w tym czasie urząd nie wniesie zastrzeżeń, to inwestor może rozpocząć prace budowlane. W przypadku użytkowania obiektu budowlanego wystarczy udać się do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego i zarejestrować najpierw rozpoczęcie, a potem zakończenie budowy. Nowelizacja prawa budowlanego określa też listę inwestycji, które nie wymagają takiej rejestracji. Tak będzie w przypadku drobnych prac remontowych czy podczas przebudowy obiektu.
– To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich inwestorów – mówi Tomasz Zembrowski z firmy Baumit. – Zmiany w prawie budowlanym są niezbędne i przyczynią się do skrócenia procesu podejmowania decyzji, co w konsekwencji będzie miało pozytywny wpływ na całą branżę budowlaną.
Korzyści z nowych przepisów dosięgną zwłaszcza inwestorów indywidualnych, którzy wykazują się sporą aktywnością w budownictwie mieszkaniowym. To oni – jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego – są motorem napędzającym branżę. W styczniu 2009 roku oddali do użytku ponad 11 tys. lokali.\