[link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=182297]Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych[/link] (dalej upol) w art. 4 ust. 1 pkt 3 wskazuje, że „za podstawę opodatkowania w podatku od nieruchomości dla budowli lub ich części (…) powinno się przyjmować wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustaloną na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiącą podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszoną o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych – ich wartość z dnia 1 stycznia roku, w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego”.
[srodtytul]Wartość na dzień 1 stycznia[/srodtytul]
Z przepisu tego wynika jednoznacznie, że na potrzeby wymiaru podatku od nieruchomości wartość budowli ustala się raz w roku, na dzień 1 stycznia. Zatem jakiekolwiek nakłady mające wpływ na zwiększenie wartości początkowej istniejącej budowli w trakcie roku podatkowego nie wpłyną na podstawę opodatkowania takiej budowli dla celów podatku od nieruchomości.
[b]Identyczny pogląd wyraziły Ministerstwo Finansów w piśmie z 29 września 2006 r. (9P1-833/28/PP/06/152)[/b] oraz liczne organy podatkowe [b](prezydent miasta Olsztyna w interpretacji z 16 sierpnia 2007 r., PL.II.0550-8/07, czy prezydent miasta Wrocławia w interpretacji z 2 lipca 2007 r., WPO.I.W/IP-3110/5/07)[/b].
Przyjęcie przeciwnego stanowiska prowadziłoby do nieuzasadnionego zróżnicowania zasad opodatkowania w przypadku: