Zdarza się, że osoby, które kupiły nieruchomości przed wielu laty na podstawie nieformalnych umów, do końca życia nie podejmują starań o uregulowanie kwestii własnościowych. Tak też bywa, gdy spadkobiercy dokonują nieformalnych działów i stan taki trwa aż do ich śmierci.
Z reguły przed koniecznością uregulowania kwestii własnościowych staje dopiero następne pokolenie – ich spadkobiercy, zwłaszcza gdy chcą w ramach działu spadku sprzedać nieruchomość. Jeśli okres zasiedzenia upłynął za życia spadkodawcy, wniosek o stwierdzenie zasiedzenia mogą złożyć jego spadkobiercy lub jeden z nich. Sąd orzeka zasiedzenie według stanu posiadania z daty, w której termin zasiedzenia upłynął.
Dopiero po uzyskaniu postanowienia stwierdzającego zasiedzenie na rzecz spadkodawcy bądź spadkodawców, spadkobiercy mogą przystąpić do działu schedy. Nie płacą podatku od nabycia przez zasiedzenie, który obciążałby spadkodawców, gdyby postanowienie stwierdzające zasiedzenie wydano za ich życia (podatek ten wynosi teraz 7 proc. wartości nieruchomości). Potwierdziło to [b]Ministerstwo Finansów ([link=http://www.rp.pl/artykul/184524.html]pismo z 22 lipca 2008 r., sygn. BMI8/0553/618/08/24[/link])[/b], do którego “Rz” zwróciła się o zajęcie stanowiska.
W rachubę wchodzi tylko podatek od spadków i darowizn. Jeśli spadkobiercy złożyli zeznanie dotyczące podatku spadkowego przed wydaniem przez sąd postanowienia stwierdzającego zasiedzenie, a nie wykazali w nim tej nieruchomości, muszą złożyć dodatkowe zeznanie. Mają na to tylko miesiąc, licząc od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu stwierdzającego zasiedzenie przez spadkodawców czy spadkodawcę.
Urząd skarbowy podczas wyliczania podatku spadkowego od nieruchomości zastosuje przepisy podatkowe obowiązujące w dniu śmierci spadkodawcy. Oznacza to, że jeśli zmarł on po 1 stycznia 2007 r., a spadkobiercy należą do kręgu najbliższej jego rodziny, mają prawo do generalnego zwolnienia z podatku spadkowego. Warunkiem zwolnienia jest złożenie w urzędzie skarbowym w ciągu sześciu miesięcy zawiadomienia o nabyciu spadku na oficjalnym formularzu SD-Z2.