W tej chwili spółdzielnia informuje o podwyżce z 14-dniowym wyprzedzeniem. Senatorowie chcą wydłużyć ten okres do trzech miesięcy. Przygotowali projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. W tym tygodniu odbędzie się pierwsze jego czytanie.
Projekt realizuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 17 maja 2006 r. dotyczący niektórych przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=79335159E8F08F6FD1BF1E793A81F3F9?id=176767]ustawy o ochronie praw lokatorów[/link] regulujących zasady podwyższania czynszu. Trybunał uznał je wtedy za niekonstytucyjne i dał czas na ich zmianę do 31 grudnia 2006 r.
Wśród zakwestionowanych uregulowań znalazło się to pozwalające stosować odmienne zasady podwyżek czynszu w spółdzielniach mieszkaniowych. Zdaniem Trybunału jest to niedopuszczalne. Wszyscy lokatorzy powinni być traktowani tak samo. Przepisy trzeba więc zmienić i ujednolić zasady podwyższania czynszu, tak by były jednakowe w spółdzielniach i w innych zasobach mieszkaniowych.
Nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów zmieniająca po wyroku Trybunału przepisy czynszowe weszła w życie 1 stycznia 2007 r. Do tej pory jednak nie udało się zmienić wszystkich regulacji w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych, chociaż podejmowano takie próby. [b]Proponowane trzy miesiące mają być okresem minimalnym wypowiedzenia, a to oznacza, że spółdzielnie będą mogły go wydłużać. [/b]
Propozycje senackie nie podobają się Tadeuszowi Jankowskiemu, wiceprzewodniczącemu rady Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP.