Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji kończy prace nad projektem rozporządzenia zawierającego listę gmin i miejscowości dotkniętych klęską żywiołową. Chodzi o te zniszczone w 2008 i 2009 r. na skutek: powodzi, osunięcia ziemi, huraganu lub intensywnych deszczów.
Do wykazu trafiło 439 gmin z 11 województw: zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, kujawskopomorskiego, łódzkiego, małopolskiego, lubelskiego, mazowieckiego, opolskiego, podkarpackiego, wielkopolskiego, śląskiego.
Po wejściu w życie rozporządzenia mieszkańcy gmin znajdujących się na liście przez 12 miesięcy będą mogli skorzystać z trybu przewidzianego w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=FF47B74E96A79D7600A3B2AD4DC6F02E?id=162285]ustawie o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu[/link].
Ustawa bardzo ułatwia naprawianie szkód. Nie trzeba zgłaszać remontu budynków, w tym mieszkalnych, które mają kubaturę mniejszą niż 1000 m sześc. i nie są wyższe niż 12 m. Oznacza to, że mieszkańcy gmin, w których np. zerwało dachy w spełniających te parametry budynkach, nie będą musieli załatwiać żadnych formalności budowlanych. Pod warunkiem oczywiście, że zaplanowane prace będą remontem w rozumieniu prawa budowlanego, czyli odtworzeniem stanu pierwotnego. Wyjątkiem będą budynki wpisane do rejestru zabytków. W ich wypadku nie uniknie się pozwoleń na budowę.
Ustawa przewiduje także prostsze zasady odbudowy zniszczonych doszczętnie domów. Nie będzie potrzebne pozwolenie na budowę, wystarczy zgłosić zamiar odbudowy staroście (prezydentowi miasta na prawach powiatu). Jeśli po upływie siedmiu dni nie będzie sprzeciwu, można przystąpić do odbudowy.