Szykuje się nie tylko ograniczenie podwyżek opłat za użytkowanie wieczyste. Projekt ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców przewiduje także reformę czynszów za mieszkania oraz ułatwienia w prawie budowlanym.
W tej chwili podwyżki czynszów za mieszkania mogą być wprowadzane nie częściej niż co pół roku. W projekcie (w zmianach do ustawy o ochronie praw lokatorów) proponuje się zniesienie tego ograniczenia. Od właściciela będzie więc zależało, jak często je wprowadzi. Skrócony zostanie także okres wypowiedzenia czynszu. W tej chwili wynosi trzy miesiące, a proponuje się dwa miesiące.
Właściciele stracą prawo do doliczania do czynszu godziwego zysku. Zdaniem autorów projektu pojęcie „godziwy zysk” jest ocenne i stanowi często zarzewie konfliktów między lokatorami i właścicielami. Obecnie tylko sąd jest w stanie zweryfikować, czy doliczony do czynszu zysk jest faktycznie godziwy czy nie.
W zamian za to w projekcie podnosi się wskaźniki zwrotu kapitału w skali roku, które wykorzystują właściciele przy ustalaniu czynszu. I tak, właściciel będzie mógł wziąć pod uwagę 2 proc., a nie jak dotychczas 1,5 proc. nakładów poniesionych na budowę lub zakup lokalu. Gdy natomiast dokona trwałego ulepszenia lokalu, wskaźnik ten wzrośnie od 10 do 15 proc.
Kolejna zmiana, jaka czeka najemców i właścicieli, dotyczy zasad kwestionowania podwyżek.