Rynek mieszkaniowy się ustabilizował. Jak wynika z danych [link=http://www.parkiet.com]RedNet Consulting[/link], średnia cena nabycia mieszkania dla siedmiu największych aglomeracji (7,02 tys. zł za mkw) w grudniu była nieco wyższa niż we wrześniu 2009 r. (6,99 tys. zł). Spadek średniej wielkości rabatów – z ponad 11 proc., do niecałych 9 proc. świadczy z kolei o mniejszej skłonności deweloperów do obniżania cen i zmianie nastawienia klientów, którzy raczej nie oczekują już spadków cen.
[srodtytul]Na podium bez zmian[/srodtytul]
Deweloperzy z GPW, szczególnie biorąc pod uwagę krótszy ze względu na przerwy świąteczne czas pracy, nie mają powodów do narzekania. Większość firm poprawiła bowiem rezultaty z III kwartału. Wygląda na to, że liderzy rankingu „Parkietu” z tego okresu, [link=http://www.parkiet.com]J.W. Construction[/link] i [link=http://www.parkiet.com]Dom Development[/link] nie tylko obronili czołowe pozycje, lecz także powiększyli przewagę nad rywalami. Kontrolowana przez [b]Józefa Wojciechowskiego[/b] spółka podpisała w IV kwartale 261 umów sprzedaży (brutto, nie licząc rezygnacji), o cztery więcej niż kwartał wcześniej.
– To bardzo dobry wynik. Potwierdza on wzrost zainteresowania klientów oraz większą skłonność banków do udzielania kredytów. Na wzrost popytu wpłynęła również stabilizacja cen lokali, które w perspektywie kolejnych miesięcy powinny stopniowo rosnąć – uważa [b]Małgorzata Szwarc-Sroka[/b], dyrektor pionu ekonomicznego J.W. Construction.
Konkurent spółki z Ząbek, Dom Development, również ma za sobą udany kwartał. Z naszych szacunków wynika, że firma wypracowała wynik zbliżony do tego z III kwartału, gdy sprzedała 230 lokali netto.Trzecią pozycję w rankingu utrzymał [link=http://www.parkiet.com]Polnord[/link], który w ostatnich trzech miesiącach roku, zgodnie ze wstępnymi szacunkami, sprzedał 115 lokali.