>> W lutym br., w porównaniu ze styczniem, o 3 proc. spadły ceny papy. Także o 3 proc. tańsza była dachówka (w styczniu spadek o 5 proc.). O 2 proc. mniej kosztowała wełna mineralna oraz płyta kartonowo-gipsowa.
>> Najwięcej, bo o 5 proc., spadły w ciągu miesiąca ceny drewna oraz płytek klinkierowych i mrozoodpornych. Od początku roku niższe są też ceny pustaków i cegły. Ponownie wzrosły natomiast ceny prętów zbrojeniowych stropu i wieńca, w zależności od rodzaju wzrost od 1,7 do 1,9 proc.
>> – W związku ze spadkiem cen papy tańsze były o blisko 0,5 proc. materiały na fundamenty domu. Natomiast spadek cen drewna obniżył koszt zakupu materiałów wykorzystywanych do konstrukcji i pokrycia dachu o 2,17 proc., w porównaniu ze styczniem – wylicza Mirosław Lubarski, dyrektor marketingu Grupy PSB. – Z kolei tańsze płytki pozwoliły zmniejszyć wydatki związane z zakupem materiałów do wykonania elewacji i schodów. Natomiast wzrost cen prętów zbrojeniowych podwyższył koszt zakupu materiałów potrzebnych na strop i parter o 0,27 proc. Nie zmienił się koszt zakupu materiałów służących do wykonania parteru i poddasza – dodaje Lubarski.
[ramka][b]Jak powstaje wykres?[/b]
- Podstawą do wyliczenia danych był projekt domu o powierzchni 152 mkw. w stanie surowym zamkniętym. Jest to budynek jednorodzinny, z poddaszem mieszkalnym, niepodpiwniczony, przeznaczony dla cztero-, pięcioosobowej rodziny.