- Na materiały na modelowy dom o powierzchni 152 mkw. trzeba było wydać w czerwcu 124,3 tys. zł. W stosunku do maja ceny spadły o 0,12 proc. – wynika z danych Grupy Polskie Składy Budowlane.

- Powodem niższego kosztu zakupu materiałów był obniżka cen papy (minus 2 proc.) oraz płyt styropianowych (spadek także o około 2 proc.). W czerwcu o około 3 proc. potaniały pręty zbrojeniowe.

- To kolejna od prawie trzech lat obniżka cen materiałów budowlanych. Od marca 2012 roku systematycznie spada kosz zakupu materiałów wykorzystanych do budowy domu. W tym okresie materiały potaniały o ponad 19 tys. zł.

Obecnie stawki są na poziomie cen z 2005 roku. Najdrożej za materiały na dom trzeba było zapłacić w 2008 roku. W kwietniu 2008 roku wydatek na nie był o prawie 49 tys. zł większy niż obecnie.

- W ciągu roku najwięcej staniały pustaki, cegła dziurawka i pręty zbrojeniowe – o 9 proc. O ponad 6–7 proc. spadły ceny płyty gipsowo-kartonowej i betonu.

- Wśród etapów budowy najbardziej od czerwca ub.r. spadły ceny materiałów wykorzystywane do zrobienia parteru i poddasza oraz dachu – spadek powyżej 3 proc. Od stycznia koszt zakupy materiałów wykorzystywanych w modelowym projekcie zmniejszył się o ponad 1,2 tys. zł.

Patrz: Ile za materiały na dom

Jak powstaje wykres?

- Wykres przedstawia całkowity koszt materiałów potrzebnych do wybudowania domu w poszczególnych miesiącach.

- Podstawą do wyliczenia danych był projekt domu o powierzchni 152 mkw. w stanie surowym zamkniętym. Jest to budynek jednorodzinny, z poddaszem mieszkalnym, niepodpiwniczony.

- W domu znajdują się: na parterze kuchnia z kącikiem jadalnym, salon z wyjściem na taras, gabinet; na piętrze trzy sypialnie (każda z wyjściem na balkon), łazienka i garderoba. - Projekt domu:

pracownia Agrobisp.

- Informacje o cenach poszczególnych materiałów potrzebnych do budowy domu otrzymaliśmy od Grupy Polskie Składy Budowlane.