- Ceny w hurtowniach nieznacznie spadły w stosunku do stycznia – o 0,32 proc. Jednak trend jest taki, że początku ubiegłego roku systematycznie obniża się koszt zakupu materiałów do budowy domu.

- Od lutego 2014 r. stawki spadły o ponad 5 tys. zł – podają analitycy Grupy PSB.

Dziś ceny materiałów budowlanych są na poziomie cen z 2005 r.

- Najwięcej trzeba było na nie wydać w 2008 r. Na przykład w kwietniu 2008 r. koszt materiałów na modelowy 152-metrowy dom był o prawie 48 tys. zł wyższy niż obecnie.

- W ciągu roku najwięcej staniały pręty zbrojeniowe – o około 12 proc. w zależności od rodzaju.

- O ponad 11 proc. spadły ceny płyty gipsowo-kartonowej, podobnie cegły i pustaków.

- Nie zmieniły się natomiast ceny stolarki okiennej, drewna czy dachówki – podaje PSB.

- Najbardziej od lutego ubiegłego roku spadły ceny materiałów wykorzystywanych do wylania fundamentów, zrobienia parteru i poddasza oraz stropu nad parterem

– powyżej 4 proc.

- Od czerwca 2014 r. – czyli od początku sezonu – koszt zakupu materiałów na modelowy dom zmniejszył się prawie o 2800 zł.

Patrz: Ile za materiały na dom

Jak powstaje wykres?

- Wykres przedstawia całkowity koszt materiałów potrzebnych do wybudowania tego domu w poszczególnych miesiącach.

- Podstawą do wyliczenia danych był projekt domu o powierzchni 152 mkw. w stanie surowym zamkniętym. Jest to budynek jednorodzinny, z poddaszem mieszkalnym, niepodpiwniczony.

- W domu znajdują się: na parterze kuchnia z kącikiem jadalnym, salon z wyjściem na taras, gabinet; na piętrze trzy sypialnie (każda z wyjściem na balkon), łazienka i garderoba. - Projekt domu: pracownia Agrobisp. - Informacje o cenach poszczególnych materiałów potrzebnych do budowy domu otrzymaliśmy od Grupy Polskie Składy Budowlane.

Ile za poszczególne materiały?

W tabeli na stronie: www.rp.pl/nieruchomosci przedstawiamy ceny materiałów potrzebnych do wybudowania domu o powierzchni 152 mkw.