Choć panuje opinia, że ceny tych nieruchomości są zbyt wyśrubowane, prognozy mówią raczej o stabilizacji. Przewidywane średnie obniżki nie przekraczają w skali roku 1 – 2 proc.
Na rynku domów mały ruch i niewiele transakcji. Zainteresowanie nabywców koncentruje się głównie na ofertach po umiarkowanych cenach – twierdzą pośrednicy. Na przykład w Katowicach poszukiwane są domy o powierzchni nie większej niż 170 mkw. i w cenie do 600 tys. zł. W największych miastach ceny akceptowane sięgają 700 – 800 tys. zł, w stolicy – miliona złotych.Zainteresowanie domami z obrotu wtórnego jest większe niż oferowanymi przez deweloperów. W nowy budynek trzeba bowiem jeszcze sporo zainwestować na wykończenie. Tymczasem dom używany nadaje się często od razu do zamieszkania, ewentualnie wymaga odmalowania. I przeważnie ma lepszą lokalizację.
[i][b]Jak czytać barometr?[/b] Pośrednicy z pięciu miast podają stawki za metr kwadratowy dwóch 10 – 15-letnich domów (mniejszy 100 – 200 mkw. i większy 200 – 300 mkw., na działce ok. 1000 mkw.), obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych nieruchomości za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę 1 mkw. porównujemy z obowiązującą przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w procentach.
[b]Barometr powstał przy współpracy z:[/b] Tomaszem Rożkiem z Akcesu w Warszawie, Tomaszem Błeszyńskim, doradcą na rynku nieruchomości w Łodzi, Przemysławem Szkutnikiem z Ober-Haus z Gdańska, Arturem Jakubczykiem z Lexpolu w Katowicach i Leszkiem Michniakiem z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości.[/i]