[b][i]Jestem właścicielem mieszkania w małej kamienicy (mieszkam tam ja i mój sąsiad). Administratorem jest ZUM. Na funduszu remontowym zbieraliśmy pieniądze na wymianę starych drzwi wejściowych do budynku. Kwotę zebraliśmy, ale w tym momencie mój jedyny sąsiad nie zgadza się na wymianę. Czy mogę go jakoś zmusić, by wymienić stare, zepsute drzwi na nowe z naszych wspólnych pieniędzy. [/i][/b]
[b]D. [/b]
Jeśli w budynku jest tylko dwóch właścicieli lokali, to tworzą oni tzw. małą wspólnotę mieszkaniową. Do wszystkich spraw związanych z zarządem nieruchomością wspólną w takiej wspólnocie stosuje się przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] o współwłasności (art. 195-221 kc).
Ponieważ wymiana drzwi należy do czynności tzw. zwykłego zarządu (chodzi m.in. o bieżące utrzymanie nieruchomości, remonty, naprawy itp.), to do decyzji o jej przeprowadzeniu potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli (art. 201 kc). Tę większość oblicza się nie według liczby współwłaścicieli, lecz według wielkości udziałów w nieruchomości wspólnej (art. 204 kc). Z kolei wielkość udziałów w nieruchomości wspólnej odpowiada stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu wraz z powierzchnią pomieszczeń przynależnych do łącznej powierzchni użytkowej wszystkich lokali wraz z pomieszczeniami do nich przynależnymi (art. 3 ust. 3 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=128489]ustawy o własności lokali[/link]). Jeśli zatem czytelnik ma większe udziały w nieruchomości wspólnej niż sąsiad, to wymiana drzwi powinna być przeprowadzona pomimo braku zgody sąsiada. Jeśli jest odwrotnie albo udziały obu sąsiadów są równe, to czytelnik ma jeszcze jedno wyjście: musi żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności wymiany drzwi, finansowanej ze wspólnego funduszu (201 kc). Takie upoważnienie zastępuje zgodę współwłaściciela. Sąd wydaje upoważnienie mając na względzie charakter czynności oraz interes wszystkich współwłaścicieli.
Poza tym każdy ze współwłaścicieli może wystąpić do sądu o wyznaczenie zarządcy, jeżeli nie można uzyskać zgody większości współwłaścicieli w istotnych sprawach dotyczących zwykłego zarządu albo jeżeli większość współwłaścicieli narusza zasady prawidłowego zarządu lub krzywdzi mniejszość (art. 203 kc).