Stawki najbardziej poszły w dół w Katowicach i Gorzowie Wlkp. - po 3% oraz w Białymstoku - 4,3%. Na poziomie z kwietnia utrzymały się średnie ceny w Bydgoszczy i Kielcach, natomiast niewielki wzrost zanotowała Łódź (0,4%) i Warszawa (1,2%) - wynika z raportu przygotowanego przez przez Oferty.net i Open Finance.
- Wiele wskazuje na to, że letni marazm wkraczający na wciąż tkwiący w zastoju rynek mieszkaniowy doprowadzi do dalszego spadku cen ofertowych. Te bowiem w dalszym ciągu mocno odbiegają od stawek, po jakich klienci są skłonni dokonywać zakupów - uważa Marcin Drogomirecki z [link=http://oferty.net ]Oferty.net [/link].
[srodtytul]A może dom pod Warszawą?[/srodtytul]
Podobnie jak to ma miejsce w przypadku cen mieszkań tak i domy w Warszawie należą do najdroższych w Polsce. W granicach administracyjnych stolicy tylko nieliczne domy oferowane są w cenach poniżej 400 000 PLN. Według analizy serwisu Oferty.net średnia cena najmniejszych domów w Warszawie (do 100 m2) wynosi blisko milion złotych. Dom o powierzchni od 150 do 200 to wydatek większy o ponad 300 000 PLN.
- Trzeba jednak pamiętać, że dom domowi nierówny. Na cenę wpływ ma nie tylko powierzchnia domu, wielkość działki, wiek budynku ale przede wszystkim - jak w przypadku każdej nieruchomości - lokalizacja - zastrzega Drogomirecki. - Podczas gdy 150-metrowy dom na Białołęce można nabyć za ok. 830 000 PLN, to już cena podobnego na Mokotowie jest ponad dwa razy wyższa.