Serwis Szybko.pl przeanalizował oferty sprzedaży mieszkań z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Poznania, Gdańska, Gdyni, Sopotu, Łodzi, Lublina, Szczecina, Torunia, Olsztyna, Opola, Białegostoku i Katowic. W każdym z siedmiu miast, charakteryzujących się najwyższym poziomem cen (tabela pierwsza), koszt zakupu metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym jest wyższy niż przed rokiem. W Krakowie różnica wynosi aż 360 złotych, w Warszawie 330, a we Wrocławiu 300.
Mimo iż w pierwszych miesiącach 2010 roku dominowały spadki cen, to statystyczna miesięczna zmiana ceny metra kwadratowego, po dziewięciu miesiącach bieżącego roku jest dodatnia. W najszybszym tempie, średnio o nieco ponad 0,5% miesięcznie, rosły ceny we Wrocławiu i Krakowie. Do najbardziej stabilnych cenowo lokalizacji należą: Szczecin, Opole, Gdynia, Toruń i Olsztyn.
Analitycy Szybko.pl zwracają uwagę, że we wrześniu nastąpił 10-procentowy - w porównaniu z miesiącami wakacyjnymi - przyrost liczby ogłoszeń. Ich zdaniem to dlatego, że po dwóch latach najpierw spadków cen, a potem stagnacji na rynku nieruchomości, właściciele mieszkań liczą na tradycyjne sezonowe ożywienie i większe zainteresowanie ze strony kupujących. Wrześniowy wzrost liczby ofert może być jedną z przyczyn wpływających na wzrost cen ofertowych. Właściciele mieszkań, rozpoczynając sprzedaż, sondują rynek i mają tendencję do zawyżania cen ofertowych.
[srodtytul]Rodzina znajdzie swoje nawet w centrum Warszawy[/srodtytul]
Limity cen mieszkań, które kwalifikują je do uzyskania kredytu w ramach programu Rodzina na swoim, w IV kwartale są w większości przypadków wyższe niż obowiązujące w III kwartale 2010. Skutkiem tego wzrósł odsetek mieszkań, które można zakupić posiłkując się kredytem z dopłatą.