Reklama

Trwa spór, czy odstępstwo pozwala zalegalizować

Czy nielegalnie wybite okno trzeba zamurować? Zdania są podzielone

Publikacja: 18.10.2010 05:16

Trwa spór, czy odstępstwo pozwala zalegalizować

Foto: Fotorzepa

Prawo pozwala na odstępstwa od warunków techniczno-budowlanych. Coraz częściej zgodę na nie chcą uzyskać osoby, które popełniły samowolę. Niektórym to się udaje, a niektórym nie. Nawet sądy administracyjne orzekają rozmaicie.

[srodtytul]Żadnych zmian[/srodtytul]

W jednym z budynków wielorodzinnych w Warszawie wybito okno w ścianie szczytowej. Okazało się, że budynek stoi na granicy nieruchomości sąsiedniej. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nakazał więc okno zamurować. Jego zdaniem wybicie okna było samowolą budowlaną.

Z tą decyzją nie zgodził się właściciel lokalu. Według niego w wyjątkowych sytuacjach [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=183262]prawo budowlane[/link] pozwala na odstępstwa od warunków techniczno-budowlanych. W tym więc wypadku nadzór powinien w imieniu inwestora wystąpić o upoważnienie do ministra infrastruktury, a po jego uzyskaniu prowadzić postępowanie o wyrażenie zgody (mówi o tym art. 9 prawa budowlanego).

Sprawa miała finał w Naczelnym Sądzie Administracyjnym (sygn. II OSK 352/09). Ten w orzeczeniu z 12 lutego 2010 r. stwierdził, że zgodnie z utrwalonym orzecznictwem nie jest dopuszczalne wyrażenie zgody na odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych po wykonaniu robót budowlanych lub wskutek wykonania decyzji pozwalającej na budowę czy też zrealizowanych w warunkach samowoli budowlanej (wyroki z 3 czerwca 2008 r., sygn. II OSK 590/07, oraz z 24 maja 2006 r., sygn. II OSK 875/ 05).

Reklama
Reklama

[b]W takim bowiem wypadku udzielenie zgody prowadziłoby do legalizacji robót budowlanych wykonanych niezgodnie z przepisami prawa. Dlatego nadzór budowlany nie brał pod uwagę uzyskania zgody na odstępstwo[/b], czyli na to, by pozostawić okno.

[srodtytul]Wręcz przeciwnie[/srodtytul]

Inny punkt widzenia przyjął NSA w wyroku z 22 grudnia 2009 r. (sygn. II OSK 1951/08). Rozpatrywał on sprawę domu, który powstał na fundamentach starego budynku. Jego właściciel twierdził, że był to tylko remont, dlatego nie wystąpił o pozwolenie na budowę. Okazało się też, że dom stoi za blisko granicy sąsiada.

W tym wypadku sąd doszedł do wniosku, że postępowanie legalizacyjne powinno uwzględniać instytucję zgody na odstępstwo od przepisów. Przemawia za tym bowiem wykładnia funkcjonalna art. 9 ust. 1 – 4 prawa budowlanego regulującego problematykę odstępstw.

[srodtytul]Eksperci też różnie[/srodtytul]

Także poglądy ekspertów są różne. – Artykuł 83 ust. 1 prawa budowlanego zawiera katalog kompetencji nadzoru budowlanego. Nie ma tam ani słowa na temat art. 9 i uzyskiwania wspomnianej zgody. Oznacza to, że powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nie ma kompetencji do udzielania zgody na odstępstwo od przepisów techniczno-budowlanych w toku legalizacji samowoli budowlanej – twierdzi Mariola Berdysz, dyrektor fundacji Wszechnica Budowlana.

Reklama
Reklama

– Ustawodawca chciał umożliwić zalegalizowanie samowoli. Dlatego uważam, że jeżeli można doprowadzić do tego, żeby inwestycja była zgodna z przepisami, to powinno się do tego dążyć – uważa prof. Zygmunt Niewiadomski, kierownik Katedry Prawa Gospodarczego w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i autor komentarzy do prawa budowlanego. – W ustawie nie przyznano nadzorowi kompetencji do udzielania takiej zgody. Wystąpić z wnioskiem do ministra infrastruktury o upoważnienie może jednak starosta.

Prawo pozwala na odstępstwa od warunków techniczno-budowlanych. Coraz częściej zgodę na nie chcą uzyskać osoby, które popełniły samowolę. Niektórym to się udaje, a niektórym nie. Nawet sądy administracyjne orzekają rozmaicie.

[srodtytul]Żadnych zmian[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Reklama
Nieruchomości
Rynek obiektów handlowych wraca do pełni sił
Nieruchomości
Przed parkami handlowymi jeszcze trzy lata ekspansji, potem twarde „sprawdzam”
Nieruchomości
Mieszkanie dla singla, pary, dla rodziny. Co proponują deweloperzy?
Nieruchomości
Marvipol melduje się w Gdyni. W ofercie mieszkania smart
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Nieruchomości
Portal DOM z cenami transakcyjnymi trochę bliżej
Reklama
Reklama