• Możliwa jest co najwyżej minimalna korekta stawek w górę, średnio 1 – 2 proc i niewielkie sezonowe wahnięcia cen na jesieni (okresowo rośnie popyt wtedy, gdy lokum szukają studenci).
• Hamulcem dla wzrostu czynszów jest duża podaż nieruchomości na wynajem. Popyt natomiast utrzymuje się od dwóch lat na zbliżonym poziomie. Recesja powoduje mniejsze zainteresowanie wynajmem mieszkań dla pracowników dużych firm i koncernów. Dlatego kto chce szybko znaleźć najemcę, musi uatrakcyjnić ofertę, obniżając cenę – radzą eksperci.
• Najbardziej poszukiwane są mieszkania blisko centrum lub z bardzo dobrym dojazdem do Śródmieścia. W Warszawie są to na przykład lokalizacje wzdłuż linii metra. Łatwiej wynająć niezbyt duże, jednaa, dwupokojowe, lokale niż te o większym metrażu.
Patrz też: Ile za wynajem mieszkania
Jak czytać barometr? Agencje pośrednictwa (Akcespolska, Lexpol, Ober-Haus, Północ i WGN) z pięciu miast podają stawki za wynajem kawalerek i mieszkań dwupokojowych, bez wyposażenia, w dzielnicach sypialniach, obowiązujące obecnie oraz prognozowane dla tych samych lokali za rok. Wyliczoną aktualną średnią cenę porównujemy z przeciętną przed rokiem i przewidywaną za rok, uzyskując rzeczywiste i prognozowane zmiany wyrażone w procentach.