Opodatkowana jest natomiast nadwyżka między uzyskanym przychodem a wniesionym wkładem. Stanowi ona bowiem przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (updof).
Tak uznał wiceminister finansów Maciej Grabowski w odpowiedzi na interpelację poselską nr 20 947. Jednocześnie przypomniał, że zasady wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego oraz wypłaty należności z tego tytułu określa ustawa z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (DzU z 2003 r. nr 119, poz. 1116 ze zm.).
W myśl jej przepisów po wygaśnięciu tego prawa spółdzielnia wypłaca osobie uprawnionej wartość rynkową tego lokalu. Kwota ta nie może być wyższa od kwoty, jaką spółdzielnia uzyska od osoby obejmującej lokal w wyniku przetargu przeprowadzonego przez spółdzielnię, zgodnie z postanowieniami statutu.
Zwrot wkładów wniesionych do spółdzielni to przychód z innych źródeł
Według wiceministra Grabowskiego zasady opodatkowania zwrotu wkładu mieszkaniowego nie budzą wątpliwości interpretacyjnych. Zwrot wkładów wniesionych do spółdzielni stanowi bowiem niepodlegający opodatkowaniu (art. 21 ust. 1 pkt 50 updof) przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 updof. Zgodnie z tym przepisem, za przychody z innych źródeł (o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy podatkowej) uważa się w szczególności kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny – w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.