W bloku w Łodzi wykupione zostały wszystkie lokale. To oznacza, że z mocy prawa powstanie w tym budynku wspólnota mieszkaniowa. Spółdzielnia, w której zasobach był do tej pory ten budynek, zamierza nadal nim zarządzać.
Planuje także przekazać nowo powstałej wspólnocie dochód wypracowany w ramach gospodarki zasobami mieszkaniowymi, lokalami użytkowymi, a także fundusz remontowy. Wystąpiła więc do Izby Skarbowej w Łodzi z pytaniem, czy przekazanie tego dochodu oraz środków z funduszu remontowego powoduje dla spółdzielni oraz wspólnoty mieszkaniowej obowiązek podatkowy w zakresie CIT.
Izba zdecydowała się odpowiedzieć na razie na pierwszą część pytania (numer interpretacji: IPTPB3/423-127/11-Z/MF).
Jej zdaniem przekazanie przez spółdzielnię na rzecz wspólnoty środków z funduszu remontowego będzie skutkować wyłączeniem z kosztów uzyskania przychodów wartości przekazanych środków. Stanie się tak dlatego, że nie będą one przeznaczone na sfinansowanie kosztów remontów budynków i innych obiektów zaliczonych do zasobów mieszkaniowych tej spółdzielni. Oznacza to, że spółdzielnia musi zapłacić CIT.
Podobnie będzie, gdy spółdzielnia przekaże wspólnocie środki odpowiadające dochodowi z lat ubiegłych uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i lokalami użytkowymi. Jeżeli to zrobi, utraci zwolnienie przedmiotowe, o którym mówi art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o CIT. Spółdzielnia nie wyda bowiem tych pieniędzy na utrzymanie swoich zasobów, a to jest warunek, by z niego skorzystać.