Kiedy dopuszczamy się samowoli budowlanej?
Aleksandra Dalecka, Ada Grzybowska-Sieczka: Samowola budowlana nie ma swojej definicji w przepisach. W praktyce określa się tak roboty budowlane prowadzone bez wymaganych pozwoleń lub zgłoszeń. W myśl art. 28 ust. 1 Prawa budowlanego roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Jest to reguła, od której ustawodawca przewidział pewne wyjątki.
Czy wymiana okien, montaż okien dachowych, ogrodzenie działki – to też samowole budowlane?
Co do zasady nie ma potrzeby uzyskiwania pozwolenia na budowę przy remoncie istniejących obiektów. Dlatego np. zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 29 maja 2008 r. (sygn. II SA/Lu 202/08) wymiana stolarki okiennej lub drzwiowej z zachowaniem takich samych wymiarów jak stolarka wymieniana stanowi remont, który nie wymaga pozwolenia, lecz wymaga zgłoszenia staroście.
Inaczej na sprawę zapatruje się Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, który w „Wyjaśnieniach w sprawie wymiany stolarki okiennej i drzwiowej" zajmuje nawet bardziej liberalne stanowisko, a mianowicie stwierdza, że taka wymiana nie stanowi robót budowlanych objętych zakresem Prawa budowlanego i należy ją traktować jako zwykłe użytkowanie rzeczy niewymagające żadnych zgłoszeń, chyba że jest ono związane z ingerencją w obiekt budowlany. Jednak gdybyśmy chcieli dorobić okna na dachu, które wcześniej nie istniały, musimy uzyskać pozwolenie, gdyż stanowi to przebudowę.