„Jestem doradcą rynku nieruchomości i dlatego jestem świadom wagi tej uchwały" – pisze p. Emil Paradysz. „Zagadnienie jest fundamentalnie ważne" – ocenia Ryszard Grzesiuła, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia „Dekretowiec", zrzeszającego osoby pokrzywdzone dekretem warszawskim.
Uchwała, która mówi, że stwierdzenie nieważności decyzji, na której została oparta inna decyzja zależna, może stanowić podstawę do jej unieważnienia jako wydanej z rażącym naruszeniem prawa, a nie do wznowienia postępowania, ma bowiem szczególne znaczenie w sprawach reprywatyzacyjnych. Występuje tam mnóstwo decyzji zależnych od pierwotnej decyzji nacjonalizacyjnej.
W niektórych e-mailach podawane są przykłady konkretnych, indywidualnych sytuacji. „Jestem stroną postępowania, w którym po stwierdzeniu nieważności decyzji wywłaszczeniowej dodatkowo wystąpiłem o stwierdzenie nieważności decyzji komunalizacyjnej. Informacja o uchwale NSA może być katalizatorem w postępowaniu prowadzonym w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji" – informuje p. Marek Kiedrzyński. Pani Katarzyna Nowik chce wiedzieć, czy skoro w latach 70. ubiegłego wieku sprzedano w Warszawie pewną ilość mieszkań notarialnie, a w księgach wieczystych widniał Skarb Państwa, to czy można unieważnić akty notarialne, czy też spadkobiercy właścicieli odebranych nieruchomości będą mogli domagać się stosownego odszkodowania za sprzedane mieszkania i inne lokale. Czy nie zachodzi sytuacja działania wstecz ustawy? Mowa tu o nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego w 1980 r., kiedy to wprowadzono stwierdzenie nieważności decyzji. Przedstawiając swoją własną sytuację, p. Zofia Pawłowska pyta natomiast, czy stwierdzenie nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę, wydanej z rażącym naruszeniem prawa przez starostę, oznacza również nieważność decyzji powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o pozwoleniu na użytkowanie.
Wielu czytelników, m.in. kancelarie prawne w Gdańsku, Warszawie, Starostwo Powiatowe w Poznaniu, nadesłało nam e-maile z prośbą o podanie sygnatury uchwały podjętej 13 listopada 2012 r. w rozszerzonym składzie NSA. Oto ona: I OPS 2/12