Współnota ma uwzględnić indywidualną inwestycję

Współwłasnością przymusową jest instalacja grzewcza założona w budynkach, a nie indywidualne systemy grzewcze.

Publikacja: 17.06.2013 09:14

Współnota ma uwzględnić indywidualną inwestycję

Foto: www.sxc.hu

Wspólnota mieszkaniowa w Lublinie uchwaliła przyłączenie budynku do miejskiej sieci cieplnej i zaciągnięcie kredytu na ten cel oraz utworzenie funduszu celowego i zaliczkę na inwestycję w wys. 3,5 zł/mkw.

Uchwały zaskarżyła Marzena K., zarzucając uchybienia w głosowaniu (m.in. jej głos przeciwny zaliczono do wstrzymujących się), a także naruszenie jej interesu jako członka wspólnoty. Uzasadniała, że w 2008 r. w swoim lokalu przeprowadziła generalny remont, zakładając wewnętrzną instalację gazową c.o. i c.w.u. zgodnie z uzyskanymi zezwoleniami, za wiedzą wspólnoty, która nie miała do inwestycji żadnych zastrzeżeń. Brak więc podstaw, aby w jej mieszkaniu instalować inny system grzewczy i obciążać ją kosztami.

Sąd Okręgowy w Lublinie nie podzielił jej stanowiska. Nie dopatrzył się uchybień w głosowaniu, a nawet gdyby przyjąć, że takie były, to nie miały żadnego wpływu na ilość głosów oddanych za uchwałą. Uchwała nie ingeruje też w odrębną własność Marzeny K., bo zarówno elementy instalacji grzewczej poza poszczególnymi lokalami, jak i w lokalach stanowią współwłasność przymusową. Uchwała, mocą której wspólnota chce wykonać przyłącze ciepłownicze do sieci miejskiej, dotyczy zatem nieruchomości wspólnej.

Elementy instalacji grzewczej w lokalu  i poza nim są własnością przymusową

Sąd Apelacyjny w Lublinie miał inny pogląd. Stwierdził, że uchwały naruszają interes powódki. Odnoszą się do całego budynku, również do lokalu Marzeny K., w którym miała być założona instalacja w ramach jednolitej sieci. Sąd uzasadnił, że składnikiem tzw. instalacji przymusowej są zarówno elementy instalacji znajdujące się poza lokalami, jak i elementy w wydzielonych lokalach. Stanowisko to dotyczy jednak sieci c.o. zainstalowanej w budynkach, a nie indywidualnych systemów grzewczych (sygnatura akt: I ACa 35/13).

Sąd Apelacyjny odmiennie niż okręgowy stwierdził, że elementy instalacji niepowiązane z jednolitą siecią, które znajdują się wewnątrz konkretnego lokalu mieszkalnego i służą wyłącznie jego właścicielowi, nie są elementem nieruchomości wspólnej. Podejmując uchwałę, wspólnota mieszkaniowa nie wzięła pod uwagę, że Marzena K. ma już własną wewnętrzną instalację, i nie rozważyła możliwości zgody na nieprzyłączenie jej lokalu do wspólnej instalacji. Co więcej, pełnomocnik wspólnoty oświadczył, że nie wyrazi ona zgody, nawet gdyby istniała techniczna możliwość wyłączenia z inwestycji któregokolwiek lokalu wspólnoty.

Zdaniem sądu odrzucenie możliwości pogodzenia interesów wspólnoty i jej członków jest wyrazem zbyt daleko idącej ingerencji w prawa właściciela lokalu. Sąd uznał więc, że przymuszanie Marzeny K. do likwidacji instalacji, za którą zapłaciła 18 tys. zł, i do ponoszenia ponownych kosztów montażu instalacji narusza jej interesy. Tym bardziej że nie kwestionuje ona obowiązku partycypowania w kosztach w takiej części instalacji, jaka jest potrzebna do wykonania przyłącza, oraz instalacji ogrzewającej części wspólne.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo