Wgląd do księgi obowiązkowy
Znajomy pokazał mi atrakcyjną ofertę sprzedaży mieszkania. Spotkałem się ze sprzedawcą, potwierdziłem zainteresowanie kupnem, chcę jednak zajrzeć do księgi wieczystej. Sprzedawca zapewnia, że nie ma potrzeby. Czy powinnam mu zaufać?
Nie. Przed podpisaniem umowy należy sprawdzić księgę wieczystą dla nieruchomości. Informacje w niej zawarte potwierdzą nie tylko prawa sprzedającego, ale także czy nieruchomość nie jest obciążona kredytem i czy prawa do niej nie zgłaszają inne osoby.
Musi być podpis męża i żony
Czy to prawda, że jeśli mieszkanie należy do majątku wspólnego małżonków, oboje muszą podpisać akt notarialny przy jego sprzedaży?
Tak. Przy kupnie mieszkania warto sprawdzić, czy należy ono do majątku wspólnego małżonków. Z art. 37 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika, że zgoda drugiego małżonka jest potrzebna m.in. do dokonania czynności prawnej prowadzącej do zbycia nieruchomości. Oznacza to, że nie jest możliwa sprzedaż mieszkania wchodzącego w skład majątku wspólnego bez wiedzy i zgody drugiego małżonka. Gdy umowę podpisze tylko jedno z małżonków, jej ważność zależy od potwierdzenia przez drugiego małżonka. Bez tej zgody czynność będzie nieważna. Kupujący może drugiej stronie wyznaczyć odpowiedni termin na zdobycie zgody współmałżonka.
Podpis obojga małżonków nie będzie potrzebny wtedy, gdy mieszkanie sprzedaje małżonek posiadający je na wyłączną własność (bo na przykład nabył je jeszcze przed ślubem i nie rozszerzył na nie wspólności majątkowej).