Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) jest pobierany od złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki. Dla hipoteki łącznej dłużnik składa jedno oświadczenie, nie ma więc powodu, by zwielokrotniać daninę ze względu na liczbę nieruchomości, na których ustanawia się zabezpieczenie.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, rozpatrując skargę notariusza na interpretację podatkową Izby Skarbowej w Bydgoszczy (sygnatura akt: I SA/Sz 590/13).
Notariusz przedstawił sytuację jego klientów. Jeden z nich uznał dług wobec innego, ale ze względu na brak środków zobowiązał się do zwrotu pieniędzy w przyszłości. Dłużnik zobowiązał się dodatkowo hipoteką łączną na dwóch nieruchomościach do zabezpieczenia spłaty należności, ewentualnych odsetek i wszelkich kosztów dochodzenia roszczenia. Notariusz, w związku z planowanym zawarciem w jego kancelarii umowy o ustanowienie hipoteki, zapytał izbę skarbową o sposób jej opodatkowania.
Uznał, że będzie zobowiązany, jako płatnik, do pobrania PCC w wysokości takiej, jak gdyby wierzytelność była zabezpieczona na hipotece jednej nieruchomości.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt. 7 ustawy o PCC od ustanowienia hipoteki podatek wynosi 0,1 proc. zabezpieczonej kwoty albo 19 zł – gdy chodzi o wierzytelność w nieustalonej wysokości.