Najniższe oprocentowanie to jedna z najczęstszych obietnic, jakie usłyszymy w banku i na podstawie której wybieramy kredyt na mieszkanie.
Ważne stopy
Często w jednym banku dostaniemy oprocentowanie na poziomie 4,3, a w drugim – 4,1 procent. Czy jednak ta druga oferta na pewno będzie lepsza? Niekoniecznie. Należy pamiętać, że oprocentowanie składa się z dwóch elementów: stałej marży i zmiennej stopy procentowej – WIBOR 3M lub 6M.
Druga ze składowych oprocentowania kredytu – stopa procentowa – jest ustalana przez Narodowy Bank Polski. Przykładowo, jeśli WIBOR 3M wynosi 2,65 proc., a marża 1,4 pkt proc., to oprocentowanie wyniesie 4,05 proc.
Jest tu jednak jeden haczyk, na który warto zwrócić uwagę. W każdym banku WIBOR zmienia się w innych odstępach czasu, co często utrudnia klientowi rzeczywiste porównanie ofert kredytu hipotecznego. W długim okresie w WIBOR będzie we wszystkich bankach taki sam, zwracajmy więc uwagę na marżę, bo ona jest wpisana sztywno do umowy kredytowej i obowiązuje przez cały okres spłaty.
A może negocjacje?
Wysokość marży i możliwości jej negocjacji zależą m.in. od wysokości wkładu własnego, wykonywanego zawodu czy naszej historii kredytowej. Zaproponowaną przez bank marżę powinniśmy negocjować, gdyż jest to parametr kredytu, który w największym stopniu wpływa na wysokość raty i jest stały przez cały okres kredytowania. Przed rozmową z bankiem warto zapoznać się z ofertami konkurencji, by wiedzieć, jak wygląda w danej chwili rynek.