Ustawa o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi – tzw. MdM – nabrała szczególnego znaczenia w związku z wytycznymi rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, która wprowadziła obowiązek posiadania wkładu własnego przy zaciąganiu kredytu hipotecznego (w 2014 r. – minimum 5 procent).
Na co można liczyć?
Podstawowa dopłata w ramach MdM wyniesie 10 proc. wartości nowego mieszkania, ale obliczanej nie według ceny zakupu, ale według średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych, obowiązującego w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie, dla danej gminy. Dofinansowanie może wynieść 15 proc., jeśli w dniu składania wniosku nabywca mieszkania posiada przynajmniej jedno (własne lub przysposobione) dziecko do 18. roku życia lub uczące się dziecko do 25. roku życia lub dziecko bez względu na wiek, któremu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny lub renta socjalna.
Dodatkowo dofinansowanie może wzrosnąć o kolejne 5 proc., jeśli w ciągu pięciu lat od transakcji w rodzinie pojawi się trzecie lub kolejne dziecko. Dodatkowe 5 proc. wyliczane będzie według wskaźników odtworzeniowych z chwili składania wniosku o dofinansowanie, a nie z momentu wnioskowania o środki dodatkowe.
Dofinansowanie do wkładu własnego będzie można uzyskać maksymalnie do 50 mkw. lokalu. Dla większych nieruchomości dopłata i tak naliczona zostanie do 50 mkw.
Program dotyczy jedynie lokali mieszkalnych. Oznacza to, że nie można otrzymać dopłaty na zakup np. garażu, miejsca postojowego, lokalu użytkowego lub innej nieruchomości o charakterze innym niż mieszkalny.