Prąd dla ubogich łatwiej dostępny

Minister finansów doraźnie zażegnał problem opłaty skarbowej od wniosku ?o dodatek energetyczny. Posłowie chcą go rozwiązać ustawowo.

Publikacja: 21.02.2014 07:24

Prąd dla ubogich łatwiej dostępny

Foto: www.sxc.hu

Wchodzące jutro w życie przepisy mają zlikwidować biurokratyczny absurd związany ze świadczeniami socjalnymi. Otóż osoby ubogie, które od początku 2014 r. mają prawo do tzw. dodatku energetycznego w wysokości 15 zł miesięcznie, muszą najpierw zapłacić 10 zł opłaty skarbowej. W sprawie takiego dodatku trzeba bowiem złożyć wniosek do urzędu gminy. Taki wniosek oczywiście jest obciążony opłatą skarbową.

Minister finansów rozwiązał sprawę doraźnie, zarządzając zaniechanie poboru tej opłaty. Zaniechanie stosuje się wstecznie, bo do decyzji wydawanych na wnioski złożone od 1 stycznia do 31 grudnia 2014 r.

Tymczasem posłowie PSL chcą, by tę sprawę uregulować na stałe w ustawie. Zapowiadają, że jeszcze w tym tygodniu złożą w Sejmie projekt nowelizacji przepisów w sprawie dodatków. Ma się tam znaleźć ustawowe zwolnienie z opłaty skarbowej wniosków o dodatek energetyczny.

Propozycja ludowców zakłada też, że tzw. odbiorcy wrażliwi nie musieliby wliczać takiego dodatku do dochodu, który później podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.

Poseł PSL Mieczysław Kasprzak powiedział, że nowe przepisy zapobiegłyby odcinaniu gazu i prądu osobom upoważnionym do dodatku energetycznego.

– Rozwiązanie, które chcemy wprowadzić, mówi, aby od 1 grudnia do 1 marca nie stosować odcięcia nośników energii ze względu na nieopłacenie rachunków przez odbiorców wrażliwych – powiedział Kasprzak na konferencji w Sejmie.

Za wrażliwych odbiorców energii elektrycznej uznaje się osoby, które są równocześnie uprawnione do otrzymywania dodatku mieszkaniowego. Konkretnie, jeśli średni dochód na członka rodziny nie przekracza u nich 175 proc. najniższej emerytury (w gospodarstwie jednoosobowym) lub 125 proc. takiej emerytury (w gospodarstwie wieloosobowym).

Świadczenie dla wrażliwych odbiorców zostało wprowadzone nowelizacją prawa energetycznego z połowy 2013 r. Jest wypłacane przez gminy do 10. dnia każdego miesiąca, z wyjątkiem stycznia, bo wtedy jest wypłacany do końca miesiąca.

podstawa prawna: rozporządzenie ministra finansów z 13 lutego 2014 r DzU z 19 lutego, poz. 224

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem