Po uzyskaniu święceń w 2012 roku wielebny Christopher Ballard został skierowany do zabytkowego kościoła episkopalnego w Brooklynie. Zajął się kluczową częścią swojej nowej pracy, czyli deweloperką - czytamy na łamach Bloomberga. Wielebny zdecydował się sprzedać plebanię dwóch kościołów - św. Łukasza i św. Mateusza, a także przylegający parking o powierzchni 4 tys. mkw. Działka parkingowa nadaje się pod zabudowę mieszkaniową. Nieruchomość została wystawiona na sprzedaż za 8,6 mln dol.
Pieniądze pomogą w utrzymaniu gmachu kościoła, wybudowanego w 1891 roku.
Wielkie obiekty, kosztowne remonty
- Dzisiejsza sytuacja na rynku może się już nie powtórzyć. Teraz jest najlepszy czas, żeby to zrobić - dziennikarze Bloomberga cytują Ballarda. - To właśnie oznacza rzetelną posługę dla naszej wspólnoty wiernych.
Wraz z rosnącymi cenami budynków i ziemi w Nowym Jorku instytucje religijne prześcigają się w sprzedaży nieruchomości, by uzyskać gotówkę na wypełnianie swoich misji. Wiele kościołów i synagog w mieście zbudowano dziesiątki lat temu. Te, które prowadzą domy modlitwy, znalazły się w posiadaniu wielkich obiektów architektonicznych wymagających kosztownych remontów.
- Dla duchowieństwa od Washington Heights przez Park Avenue, Wall Street aż po Brooklyn, poruszanie się po kapryśnym świecie nieruchomości jest częścią zawodu - mówi dziennikarzom Bloomberga Mitchell Moss, profesor z Uniwersytetu Nowojorskiego. - Będąc duchownym w Nowym Jorku nie odniesiesz sukcesu, jeśli nie będziesz umiał tutaj korzystać z okazji, jakie stwarza rynek nieruchomości. Jedyną różnicą między deweloperem a duchownym jest strój, jaki noszą.
Ceny gruntów
Kościoły wchodzą na rynek nieruchomości, gdy rośnie apetyt inwestorów na nowojorskie grunty. Działki budowlane na Manhattanie sprzedawano w ostatnim roku średnio po 445 dol. za stopę kw. W 2012 roku było to 366 dol. To najwyższy poziom od czasów recesji - według raportu Massey Knakal Realty Services, na który powołuje się Bloomberg.
Sprzedaż nieruchomości komercyjnych może osiągnąć w tym roku rekordowy poziom 63 mld dol. Oznaczałoby to wzrost w stosunku do 2013 roku, przy utrzymującym się wzroście cen na Manhattanie i rosnącym zainteresowaniu inwestorów sąsiednimi dzielnicami - szacuje Massey Knakal Realty Services.
Inwestorzy nieruchomościowi zwrócili także uwagę na północny Manhattan, gdzie 88-letni kościół Baptystów (Wadsworth Avenue Baptist Church) jest oferowany za 8 mln dol. Wspólnota parafialna chce tam postawić nowy budynek, przeznaczając na to 280 mkw. Resztę nieruchomości - prawie 6,3 tys. mkw. - zamierza przeznaczyć pod zabudowę mieszkaniową.
Oryginalny dach
- Szukamy rozwiązania, dzięki któremu będziemy mogli być tu obecni i służyć parafii - mówi dziennikarzom Bloomberga wielebny Joshua Blair, pastor, którego kościół wciąż ma oryginalny dach i pojedyncze szyby okienne. - Wierzymy, że Bóg, który tak długo nas wspiera, ma dla nas także plany na przyszłość - mówi pastor.