W 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność dwóch paragrafów uchwały Rady m.st. Warszawy z 2011 r. w sprawie zasad obrotu lokalami mieszkalnymi. Obecnie Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt I OSK 298/14) dołożył do tej listy jeszcze trzy następne, tak istotne, jak wykluczenie ze sprzedaży dużych, ponad 80-metrowych mieszkań i regulacje dotyczące bonifikat i uprawnień nabytych przed wejściem w życie uchwały.
Połowiczny sukces
Rzecznik praw obywatelskich i lokatorzy zainteresowani wykupem odnotowali swój pierwszy sukces w WSA. Był jednak tylko połowiczny. Sąd stwierdził nieważność § 6 uchwały, określającego, komu nie można sprzedać lokalu komunalnego (posiadacze spółdzielczych praw do lokalu, zalegający z czynszami, pobierający zasiłki czy dodatki mieszkaniowe). WSA uznał, że takie wyłączenia naruszają przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami. Rada m.st. Warszawy nie mogła też określić w § 9 zasad rozłożenia ceny sprzedaży lokali mieszkalnych na raty oraz zabezpieczeń w postaci hipoteki i oświadczenia o poddaniu się egzekucji. To może być tylko przedmiotem negocjacji obu stron transakcji - stwierdził sąd.
Wyrok WSA, oddalający skargi w pozostałym zakresie, nie usatysfakcjonował skarżących. W skargach kasacyjnych do NSA kilkuosobowa grupa: Zbigniew W., Anna J., Adam B., Barbara E. i Jerzy G., domagała się stwierdzenia nieważności również innych paragrafów uchwały.
Uchwała miała wejść w życie 1 stycznia 2013 r. Przez cały rok 2012 mieszkańcy stolicy walczyli o możliwość wykupu na poprzednich zasadach. Nie wszystkim to się udało, a obecnie mogli wykupić mieszkanie tyko na nowych zasadach.
Zastrzeżenia budził też § 4 pkt 5 uchwały, wyłączający ze sprzedaży lokale o powierzchni użytkowej powyżej 80 mkw.