Pomimo zgłaszanych w przeszłości przez Rzecznika Praw Obywatelskich, jak i formułowanych w doktrynie i orzecznictwie poważnych zastrzeżeń co do braku uregulowania statusu prawnego „klasyfikatora", obecne przepisy nie zawierają żadnych wytycznych, które pozwoliłby określić kwalifikacje wymagane do pełnienia takiej funkcji.

Obecnie starosta może upoważnić dowolną osobę do bycia „klasyfikatorem". Upoważnienie to nie wymaga uprzedniego zweryfikowania kwalifikacji i wpisania na listę podmiotów uprawnionych do przeprowadzenia klasyfikacji gruntów. Nie istnieje jakakolwiek procedura weryfikująca odpowiednie umiejętności osób, którym starosta powierzy funkcję „klasyfikatora". – Stoi to w wyraźnej sprzeczności z jednoznacznym wskazaniem zawartym w art. 26 ust. 1 prawa geodezyjnego i kartograficznego, iż uregulowanie w rozporządzeniu urzędowej tabeli klas gruntu oraz sposobu i trybu przeprowadzania gleboznawczej klasyfikacji gruntów ma zapewnić prawidłowy podział gleb na klasy bonitacyjne i prawidłowy poziom merytorycznego wykonywania gleboznawczej klasyfikacji gruntów – wyjaśnia Stanisław Trociuk, zastępca RPO.

W wystąpieniu do Ministra Rolnictwa i Rozwoju wsi, zastępca Rzecznika podnosi, że brak określenia koniecznych kwalifikacji oraz jakiejkolwiek procedury weryfikowania umiejętności osób ubiegających się o możliwość wykonywania zawodu „klasyfikatora" takich gwarancji dokonania prawidłowego podziału gleb na klasy bonitacyjne nie zapewnia. – Oznacza to, iż obecnie obowiązujące rozporządzenie w sprawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów nie wypełnia zawartego w art. 26 ust. 1 prawa geodezyjnego i kartograficznego upoważnienia ustawowego – wskazuje Trociuk.

W wystąpieniu podkreśla on, iż prawidłowe określanie klasyfikacji gruntów ma bardzo istotne znaczenie z punktu widzenia konsekwencji zawarcia określonych danych w ewidencji gruntów. Ewidencja gruntów i budynków jest bowiem urzędowym źródłem informacji faktycznych wykorzystywanych w postępowaniach administracyjnych. Stanowi podstawę planowania gospodarczego, planowania przestrzennego, wymiaru podatków i świadczeń, a także oznaczania nieruchomości w księgach wieczystych.

W ocenie RPO niezbędne jest ustawowe uregulowanie statusu klasyfikatorów gruntów i zapewnienie przez tę regulację odpowiedniego poziomu kwalifikacji wymaganego dla uzyskania uprawnień do wykonywania tego zawodu.